Články - 31.05.2020 22:41

Mohlo to byť najhlučnejšie finále histórie, UEFA ho zrejme zruší

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Zraky stoviek tisíc futbalových fanúšikov sa budú 17. júna upierať na sociálne siete spravované UEFA. Na programe totiž je rokovanie výkonného výboru, ktorého výsledkom má byť definitívny verdikt o dotiahnutí tohto ročníka Ligy majstrov a Európskej ligy. Už dlhšie je známe, že Champions League mala vyvrcholiť v Istanbule, zatiaľ čo druhá najprestížnejšia súťaž mala víťaza spoznať v Gdaňsku. Medializované však už sú náznaky toho, že sa tak nestane.

Najvážnejším dôvodom, prečo má byť finále Champions League odobrané Turkom, sú pretrvávajúce problémy s koronavírusom a rôznymi vládnymi nariadeniami v jednotlivých krajinách. S nimi úzko súvisí aj cezhraničný pohyb a takéto riziko podstúpiť nikto nechce. Bezpečný a plynulý presun do dejiska finále je momentálne najvyššou prioritou, na ktorú bude úzko nadväzovať následná schopnosť zabezpečiť všetky potrebné kroky k tomu, aby sa v dejisku mohlo hrať. Zraky sa preto upierajú do Nemecka, kde sa už štyri kolá zdá, že všetko funguje.


Atatürkov štadión bol dejiskom presláveného finálového obratu Liverpoolu proti AC Milánu

V hre o "ušatú trofej" je stále dvanásť mužstiev a možným scenárom je dokončenie súťaže na jednom mieste. Ako najjednoduchšia možnosť sa zatiaľ javí priestor Európskej únie či Schengenu, v rámci ktorého sa očakáva najrýchlejšie a najplynulejšie otvorenie hraničných prechodov. Stadion Energa v poľskom Gdaňsku preto ešte definitívne mimo hry byť nemusí, no preslávený Atatürk Olympic Stadium má svoj veľký deň stratiť. V súboji kandidátov zdolal lisabonský Estádio da Luz, no aj ten sa momentálne javí ako trochu pravdepodobnejšia možnosť. Domovský stánok tureckej reprezentácie pritom hostil finále Ligy majstrov už v roku 2005 a štadióny v tejto lokalite sveta sú známe neuveriteľnou atmosférou, ktorá na nich zvykne panovať.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora