Články - 11.06.2020 13:16

Čo bude s Ligou majstrov a Európskou ligou?

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste

Európska futbalová únia (UEFA) už počas nasledujúceho týždňa chce rozhodnúť a prezentovať dejiská, resp. termíny dohrávanej časti sezóny v pohárových súťažiach - Lige majstrov a Európskej lige. 

Aktuálny ročník je prerušený od marca, stojí za tým pandémia koronavírusu. UEFA sa tiež bude zaoberať programom oboch spomenutých súťaží pre sezónu 2020/2021 či dátumami baráže o postup na majstrovstvá Európy aj kontinentálnym šampionátom.

LM aj EL by sa mali dohrávať v auguste turnajovým spôsobom, každá súťaž v jednom meste. Očakáva sa, že portugalský Lisabon bude hostiť súboje Ligy majstrov a nemecký Frankfurt zápasy Európskej ligy. Podľa pôvodného plánu sa finále LM malo konať koncom mája v tureckom Istanbule a finále EL tri dni predtým v poľskom Gdansku. Čo sa týka Ligy majstrov, kvalifikačné kolá novej sezóny sa začnú pravdepodobne ešte pred ukončení aktuálnej edície. Skupinová fáza by sa namiesto septembra mala začať až v októbri.

Počas nasledujúceho týždňa by UEFA mala potvrdiť aj dejiská budúcoročných ME, ktoré sa pôvodne mali konať od piatka 12. júna 2020, no odložili ich o rok. Plán je taký, že dovedna 12 miest bude hostiť po štyri súboje Eura. Posledné miestenky na ME mali rozdať v jari 2020 a bojovať o ne malo 16 národných výberov vrátane reprezentácie Slovenska. Po novom sa tak stane pravdepodobne v októbri. Už v septembri sa pritom má začať Liga národov a v marci 2021 aj kvalifikácia o postup na MS 2022 (žreb sa uskutoční pravdepodobne koncom novembra, pozn.). Boje o miestenky na svetový šampionát mali trvať podľa pôvodného plánu do marca 2022, po novom by týmto termínom mal byť jún 2022. MS sa v Katare uskutočnia až od 22. novembra 2022.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora