Články - 19.06.2020 19:06

Program európskych súťaží: v auguste len zopár voľných dní

Zdroj: huste.tv/Instagram

Európska futbalová federácia zverejnila konkrétne dátumy, v ktorých sa bude bojovať o najprestížnejšie medzinárodné klubové trofeje. Pred nami tak je skutočne nabité futbalové leto, predovšetkým august. Počas neho si bez pochýb prídu priaznivci na svoje, keď v rýchlom slede vyvrcholí Európska liga aj Champions League a po nej sa prakticky ihneď začne prvou fázou hlásiť ročník 2020/21. Najprestížnejšia európska súťaž vyvrcholí vyraďovacím turnajom osmičky najlepších tímov, ktorých dejiskom bude od 12. do 23. augusta Lisabon. Na poriadnu porciu futbalu sa musia pripraviť domovské stánky Benficy a Sportingu. Víťaz Európskej ligy sa bude postupne kryštalizovať medzi 10. a 21. augustom, turnajovou formou v nemeckých mestách Kolín, Düsseldorf, Gelsenkirchen a Duisburg.

V oboch spomenutých súťažiach je stále v hre viac ako osem klubov, preto treba čím skôr doladiť ostávajúce odvetné zápasy osemfinálovej fázy. Prípad od prípadu sa bude rozhodovať, či si klub uplatní výhodu domáceho prostredia a bude schopný zabezpečiť adekvátne podmienky. Pokiaľ nie, aj táto fáza sa presunie do Portugalska respektíve Nemecka. V prípade Champions League, aby neboli narušené prípravy lisabonskej štvrťfinálovej fázy, UEFA počíta aj so štadiónmi v Porte a v Guimaraesi. Finále sa bude s určitosťou hrať 23. augusta na Estádio do Sport Lisboa e Benfica. Ten síce boj o hostenie pôvodne prehral s Atatürkovým štadiónom v Istanbule, ale väčšia istota v čase pandémie vrátila tromfy do rúk Lisabončanov. Istanbul tak bude dejiskom finálovej bitky v roku 2021.

Situácia v osemfinále Európskej ligy je o komplikovaná, nakoľko niektoré dvojice už prvý zápas zohrali, iné ho ešte len majú pred sebou. Aj v tomto prípade platí, že sa bude rozhodovať o dejiskách odvetných duelov tejto fázy. Dvojice, ktoré ešte prvý zápas zohrať nestihli (Inter - Getafe a Sevilla - AS Rím) odvetu hrať nebudú. Zohrajú duel na neutrálnej pôde, pravdepodobne nemeckej, v termíne medzi 5. až 6. augustom, ako aj ostatné mužstvá. Aj v tomto prípade avizovaný hostiteľ finále o túto udalosť prišiel. Stadion Energa v Gdańsku dostal namiesto toho možnosť hostiť posledný zápas Európskej ligy v sezóne 2020/21. Tento rok sa trofej bude dvíhať na RheinEnergieStadion, kde hráva domáce zápasy 1. FC Kolín.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa UEFA (@uefa_official),

Bez povšimnutia neostali ani ostatné súťaže pod hlavičkou UEFA. Ženská verzia Ligy majstrov má pred sebou ešte sedem stretnutí, ktorých dejiskom bude Baskicko. O prestížnu klubovú trofej sa bude bojovať na štadiónoch v Bilbau a v San Sebastiáne a dátumovo sú tieto konfrontácie rozplánované od 21. do 30. augusta. Finále bude hostiť Anoeta Stadium. Víťaza nájde aj Youth Champions League. V nej je ešte v hre deväť celkov. Od 16. augusta sa začne dohrávať táto táto súťaž o dva dni neskôr vo švajčiarskom Nyone začne vyraďovací turnaj najlepšej osmičky družstiev. Finále sa hrá 25. augusta.

O Superpohár sa bude bojovať v novučičkej budapeštianskej Puskás Aréne 24. septembra a výrazné termínové posuny sa odrazili aj na dátume začiatku bojov o miestenky do novej edície. Do začiatku augusta sú všetky krajiny povinné odovzdať zoznam mužstiev, ktoré si vybojovali právo zúčastniť sa týchto bojov. Predkolá, respektíve kvalifikačná fáza, sa hrať bude. Nenaplnili sa tak teoretické scenáre o tom, ako budú kluby priamo dosadzované na základe koeficientov. Hrať sa však nebude na odvety, ale len jednozápasové konfrontácie, pričom výhodu domáceho prostredia prisúdi žreb. Výnimkou bude akurát play-off Ligy majstrov, z ktorého vzídu definitívni účastníci cez odvetnú fázu.