Články - 09.08.2020 13:04

Súper Slovana: osemnásťnásobný šampión, ktorý čakal 20 rokov

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth, Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Síce sa ešte neskončila Liga majstrov v edícii 2019/20, no od stredy už prebiehajú kvalifikačné boje o účasť v novej sezóne najprestížnejšej klubovej súťaže. Tímy z Kosova, Gibraltáru, San Marina a Andorry už absolvovali úvodné predkolo, hrané na jediný zápas, a v rovnakom systéme sa pokračuje aj v ďalšej fáze súťaže. Slovensko bude reprezentovať jediný tím a ŠK Slovan sa stretne s KÍ Klaksvík z Faerských ostrovov. Rozhodol o tom nedeľný žreb vo švajčiarskom Nyone.

Belasým pripadal okrem Klaksvíku do úvahy aj estónsky Tallinn, slovinský NK Celje a fínsky KuPS. Čeliť však bude osemnásťnásobnému šampiónovi z Faerských ostrovov, ktorý uplynulú sezónu opanoval s trojbodovým náskokom a ukončil tak 20 rokov trvajúce čakanie na ligový titul. V novej sezóne navyše už má za sebou šestnásť odohraných kôl a opäť sa naháňa o titul. Žreb zároveň určoval aj výhodu domáceho prostredia, ktorá v tomto prípade "prischla" súperovi. Vzhľadom na aktuálnu koronavírusovú situáciu sa táto krajina s 52 tisíc obyvateľmi javí ako relatívne čistá a o sťahovaní zápasu na neutrálnu pôdu preto špekulovať netreba.

KÍ Klaksvík veľké skúsenosti s predkolami pohárovej Európy nemá a o pozícii favorita by preto nemalo byť pochýb. O Champions League bojoval len dvakrát. V roku 1993 ho zastavilo Skonto Riga v súčte skóre 1:6 a v roku 2001 Crvena Zvezda Belehrad 0:5. Svoju histórii však tento tím píše už 115 rokov a počas nich pozbieral 18 domácich majstrovských titulov. Väčšina z nich však prišla v 40. až 60. rokoch, kedy prakticky k trofeji nepúšťal nikoho iného. Potom pridal dva primáty v sedemdesiatych rokoch, dva v deväťdesiatych a od roku 1999 sa dočkal až počas minulej sezóny.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora
Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora