Články - 29.08.2020 19:31

Artmedia, Bazilej či Ferencváros - hanebné vypadnutia Celticu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Verejnosť ho považuje za jeden z najslávnejších klubov Európy a vo vlastnej lige je absolútne bezkonkurenčný. Celtic Glasgow je 51násobným majstrom Škótska a v súčasnosti ťahá šnúru deviatich majstrovských titulov v rade. Lenže, keď vyjde na trávniky pohárovej Európy, ostáva svojej povesti často veľa dlžný a stane sa z neho priemerný celok, schopný natrápiť sa takmer s kýmkoľvek. Glasgowčania to potvrdili aj v tohtosezónnych predkolách Ligy majstrov, keď senzačne neprešli už druhým predkolom. Šancu na reparát síce dostanú v Európskej lige, ale to sa bude máliť. Proti maďarskému Ferencvárosu to bol jednoznačný favorit a žreb mu dokonca doprial výhodu domáceho prostredia.

Celtic v prvom predkole milionárskej súťaže rozobral KR Reykjavík 6:0 a jeho ďalšou prekážkou bol majster Maďarska. Budapeštiansky tím svoju ligu ovládol s trinásťbodovým náskokom, no tá je rečou európskych koeficientov nezaujímavá. V Celtic Parku sa mu veľké šance nedávali a kurzy naň boli vypisované na hodnotách okolo 8,80. Zodpovedala tomu aj štatistika striel 25:4 v prospech Škótov, no hostia boli mimoriadne efektívni. Už v siedmej minúte ich do vedenia poslal David Siger a hoci Celtic krátko po prestávke odpovedal, v 75. minúte rozhodol o senzačnom výsledku 1:2 nórsky krírdelník Tokmac Chol Nguen.

Šlo o jedno z najväčších prekvapení druhého predkola Ligy majstrov, no frustrovaný priaznivec "Keltov" si povzdychol: "Už zase!" Podobne nemilé prekvapenie svojim fanúšikom totiž zeleno-bieli pripravili aj v rokoch 2019, 2018, 2016 či 2015. To najaktuálnejšie zlyhanie je z minulosezónneho boja o Ligu majstrov, kde sa ako predposledná prekážka Celticu do cesty postavila rumunská Kluž. Na jej pôde sa zrodila remíza 1:1, čo sa mohlo máliť, ale pre domácu odvetu to bola optimálna východisková pozícia. Pokiaľ tipér pred odvetou veril vo víťazstvo a postup Rumunov, prísť si mohol na sedemnásobok vkladu. A vyhral by. CFR síce desať minút pred koncom prehrával 2:3, ale potom s vypätím všetkých síl skóre otočil a domov viezol nielen senzačný skalp európskeho giganta, ale aj postup. Zaujímavosťou je, že v tej istej sezóne sa Kluž a Celtic stretli ešte raz. Rumunský celok v ďalšej fáze nestačil na Slaviu Praha, zosunul sa do Európskej ligy a v skupine z toho boli dve víťazstvá domáceho tímu 2:0.

Podobným outsiderom, ako Kluž, bol v sezóne 2017/18 aj grécky AEK Atény. V tomto prípade si to vtedajší zverenci Brendana Rodgersa pokazili už doma, kde remizovali 1:1 a na horúcu aténsku pôdu cestovali v náročnej situácii. Po hodine hry navyše škótsky celok prehrával o dva góly a hoci dokázal znížiť, viac ako prehru 1:2 už nevykresal. V sezóne 2014/15 sa do skupinovej časti Champions League po druhý raz vo svojej histórii dostal NK Maribor a nežiaduci podiel na tom mal opäť Celtic. Ten v Slovinsku remizoval 1:1 a stačilo na to nadviazať pred domácou 55-tisícovou kulisou. Zo sedemnástich streleckých pokusov však boli len dva presné, nula gólových a zásahom zo 75. minúty hostia ukoristili najtesnejšie víťazstvo. Rozhorčení ostali fanúšikovia z Glasgowa aj v auguste 2015. Po desiatich minútach hry proti Malmö viedli zelení doma už o dva góly a vyzeralo to na debakel. Švédsky tím však v boji o svoju premiéru v Lige majstrov obraz hry vyrovnal, v Británii prehral len 2:3 a pred domácou odvetou nebol bez šance. Keď Dedryck Boyata po hodine hry loptu poslal do vlastnej brány a Celtic tak prehrával už 0:2, bolo prakticky rozhodnuté. Do záverečného hvizdu už gól nepadol a aj tento menej známy súper z menej kvalitnej súťaže bol nad sily preslávených Škótov.

Keďže sme Slováci, nemôžeme nespomenúť, že v sezóne 2005/06 Celtic Glasgow šokujúco nestačil v predkole Ligy majstrov na Artmediu, ktorej v našom hlavnom meste podľahol vysoko 0:5 a značná časť futbalovej Európy sa prvý raz dopočula o existencii akejsi Petržalky, ktorá musela pre potreby tejto súťaže svoj názov prerobiť na "Bratislava". V odvete sa Škóti hnali za odvrátením blamáže, v 82. minúte strelili gól na 4:0, no piaty už nepridali. V auguste 2002 zase "The Hoops" stroskotali na Bazileji, ktorý bol v tom čase ešte absolútnym futbalovým trpaslíkom a na európskej scéne sa začal pravidelne objavovať až o sedem až osem rokov neskôr. V Celtic Parku domáci vyhrali 3:1, lenže vo Švajčiarsku neskórovali ani raz a po záverečnom hvizde na tabuli svietilo skóre 2:0. Vďaka gólom vonku šli nečakane ďalej Bazilejčania. Aký to kontrast vidieť túto "predkolovú" podobu Celticu a potom prejsť výsledky hlavnej fázy Ligy majstrov, kde má zapísané víťazstvo nad Barcelonou, AC Milánom, Juventusom či Manchestrom United.