Články - 08.12.2020 21:43

Liga majstrov? Hráči opustili ihrisko pre rasizmus zo strany rozhodcu!

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: huste.tv

„Keď hovoríte o bielom, poviete len ten chlap. Ale mňa ste označili za toho čierneho chlapa. Prečo?," bolo počuť v ruchových mikrofónoch, keď hráč Istanbulu Ba vysvetľoval rozhodcovi, ktorý ho za protesty vylúčil. 

Z utorkového zápasu Ligy majstrov medzi tímami Paríž Saint-Germain a Basaksehirom Istanbul neplynulo ani 15 minút, keď sa prestalo hrať a nasledujúce minúty namiesto futbalu priniesli akoby scény z filmu o pošliapaných právach obyvateľov tmavej pleti. Hlavnými postavami boli rumunský náhradný rozhodca Sebastian Coltescu, asistent trénera Basaksehiru Pierre Webó a jeden z náhradníkov tureckého šampióna Demba Ba. Zápas napokon preložili na stredu na 18.55 h. Dohrávať sa bude od 14. min za stavu 0:0, ale s inými rozhodcami.

Coltescu pri bližšej identifikácii Webóa v súvislosti s jeho potrestaním červenou kartou použili slovíčko "Negro", čiže "čierny" a to výrazne nahnevalo Webóa aj Dembu Ba. Webó sa spýtal rozhodcu, prečo ho tak počastoval, a zapojil sa aj do roztržky za postrannou čiarou, za čo si vyslúžil červenú kartu. Aj senegalský útočník Ba sa začal vehementne dožadovať vysvetlenia, prečo štvrtý rozhodca nazval bývalého kamerunského reprezentanta černochom, keď ľudí s bielou pokožkou nenazýva belochmi. "Keď spomenieš muža tmavej pleti, prečo musíš povedať, že je čierny?," vykríkol Demba Ba aspoň desaťkrát. "To myslel vážne? Tomuto musíme čeliť? Ideme preč, toto je koniec," zachytili ruchové mikrofóny slová obrancu PSG Presnela Kimpembeho.

Obe mužstvá po incidente odpochodovali do šatní a po dvoch hodinách sa rozhodlo, že súboj H-skupiny dohrajú v stredu. Avšak na starosti ho budú mať iní rozhodcovia. Pôvodné rumunské kvarteto nahradia ako hlavný Holanďan Danny Makkelie, jeho asistentmi budú krajan Mario Diks a Poliak Marcin Boniek. Funkciu štvrtého rozhodcu bude zastávať ďalší Poliak Bartosz Frankowski. "Po diskusii s oboma klubmi sme prijali výnimočné rozhodnutie, že zostávajúce minúty zápasu sa odohrajú v stredu s novým tímom rozhodcovským tímom. Zároveň urobíme všetko preto, aby sme celý incident dôkladne vyšetrili. Začíname ihneď," píše sa vo vyhlásení Európskej futbalovej únie (UEFA).

Útočník francúzskeho majstra Kylian Mbappé neskôr na twitteri vyjadril podporu asistentovi trénera Basaksehiru. "Povedzme nie rasizmu. Webó, sme s vami," napísal jeden z najlepších hráčov PSG, cituje ho aj portál BBC.

Svoj názor verejne ponúkol aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vyjadril presvedčenie, že UEFA podnikne potrebné kroky na vyriešenie tohto prípadu. "Sme bezpodmienečne proti rasizmu a diskriminácii v športe aj vo všetkých oblastiach života,“ napísal na twitteri Erdogan.

V druhom zápase záverečného 6. kola LM v H-skupine RB Lipsko zdolal Manchester United (3:2) a nemecký zástupca si zabezpečil postup do jarnej vyraďovacej časti. Rovnako istotu postupu už má aj PSG a Man Utd bude pokračovať už len vo vyraďovacej časti Európskej ligy. Basaksehir už s istotou zostane na poslednom mieste.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa İstanbul Başakşehir (@ibfk2014)

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora