Články - 12.12.2020 11:36

Webovi ospravedlnenie nestačí. Hovorí o antirasistickom letopočte

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Záverečné kolo skupinovej fázy Champions League poznačil incident zo zápasu PSG - Basaksehir, ktorý bude témou ešte nejaký čas. Verí v to aj Pierre Webo, asistent trénera tureckého klubu, ktorý bol rasisticky urazený štvrtým rozhodcom. Kamerunčan považuje 8. december za dátum, ktorý bude určovať letopočet v boji proti rasizmu a odchod z trávnika bol nutnou a správnou vecou. Po incidente dokonca vraj niekoľko dní nespal a navštívil dokonca doktora.

Problém spôsobil štvrtý rozhodca Sebastian Coltescu, ktorý svojmu kolegovi s kartami zadefinoval protestujúceho muža na lavičke Istanbulčanov podľa farby pleti. "Odteraz budeme mať dni pred 8. decembrom a po 8. decembri. Nechcem, aby sa ľudia zameriavali na mňa. Bolo by hanbou, ak by si ma pamätali práve pre toto," povedal pre BBC bývalý hráč Fenerbahce, Mallorky či Osasuny. Ospravedlňujúce slová arbitra prijal s nevôľou. Hoci vyhlásil, že nikoho nechcel uraziť, neuvedomil si veľký stereotyp, ktorého sa dopustil.

Priamo na trávniku sa Webo dožadoval vysvetlenia, prečo ho rozhodca nazval "čiernym". Označiť ho mohol menom, funkciou, miestom, na ktorom sedí alebo ísť na lavičku Basaksehiru spoločne s hlavným. Jeho červená karta bola následne zrušená a v dohrávanom zápase mohol byť na lavičke. Pred ním parížsky aj istanbulský tím vyjadrili podporu boju proti rasizmu a diskriminácii a potom si už favorit výhrou 5:1 postrážil prvé miesto v skupine.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora