Články - 03.01.2021 11:53

50 top talentov podľa UEFA: mladík zo Sparty, nový Zlatan, Kubo aj Moukoko

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Európska futbalová federácia každoročne osloví svojich reportérov, korešpondentov a editorov naprieč celým kontinentom, aby pre ňu vybrali hráčov do 21 rokov, ktorým by v blízkej budúcnosti mala byť venovaná veľká pozornosť a momentálne sa radia medzi najväčšie talenty zo súťaží po hlavičkou UEFA. Podobná prognóza vznikla aj pre rok 2021.

Už tradične sa popri očakávaných menách, ktoré už teraz široká verejnosť považuje za hviezdy, objavujú aj zatiaľ menej známi chlapci z menších klubov. Gruzínsky Lokomotiv Tbilisi napríklad reprezentuje dvadsaťročný brankár Giorgi Mamardashvili, výber zahŕňa aj o dva roky mladšieho záložníka Yusufa Demira z Rapidu Viedeň, nedospelého islandského stredopoliara Isaka Bergmanna Jóhannessona z Nörrkopingu či dánskeho mládežníckeho reprezentanta Wahida Faghira, ktorý gólmi teší priaznivcov dánskeho Velje.

Ku zapamätateľnosti mladíkov tradične pomáhajú aj prívlastky, ktoré im priraďujú médiá či zaujímavosti, ktoré na nich vytiahnú. Stredopoliar Jude Bellingham má len sedemnásť rokov, no Birmingham už teraz na jeho počesť vyradil číslo 22. Asi nik nestrelil v Európskej lige krajší debutový gól ako Riccardo Calafiori z AS Rím v decembri proti Bernu, Jeremy Doku z Rennes je nazývaný "novým Edenom Hazardom", Ryan Gravenberch z Ajaxu dokonca "novým Zinédinom Zidanom" a Wahidullah Faghir z dánskeho Velje "novým Zlatanom". Dvadsaťročnému Wesleymu Fofanovi predpovedal tréner Brendan Rodgers, že sa stane najlepším stopérom sveta a Yunus Musah je už teraz v histórii Valencie zapísaný ako najmladší nešpanielsky strelec gólu.

Do vybranej päťdesiatky sa nezmestil nik zo Slovenska, no radosť majú v susednej Českej republike. "Všadeprítomný" talentovaný záložník Ladislav Krejčí sa medzi menovaných zmestil a všetci mu predpovedajú skvelú budúcnosť. Krídelník Abdallah Sima je síce Senegalčanom, no žiari v radoch Slavie Praha, ktorá jeho ziskom z "devätnástky" Évianu spravila počas leta skvelé rozhodnutie.

Nechýbajú hráči, ktorí v tomto výbere byť jednoducho museli. Obranca Mitchel Bakker nastupuje za PSG, Pedri za Barcelonu, Ryan Gravenberch reprezentuje ďalšiu nádejnú generáciu Ajaxu a Curtis Jones má nakročené k veľkej kariére v Liverpoole. Talentovaný Takefusa Kubo už stihol vo svojich devätnástich rokoch pozbierať dostatok pozornosti, rovnako ako o rok mladší Jamal Musiala z Bayernu. Youssoufa Moukoko zatiaľ v radoch Dortmundu láme rekordy a miesto sa ušlo aj Danielovi Maldinimu. Kompletný zoznam talentov nájdete na tomto linku.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora