Články - 21.01.2021 20:07

Obe strešné organizácie sú proti celoeurópskej lige

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Niekoľko popredných európskych klubov pracovalo na vzniku novej futbalovej súťaže, ktorá mala zatiaľ pracovný názov Superliga. Šlo by o súťaž pre desať až dvadsať najslávnejších mužstiev kontinentu, ktoré by namiesto domácich líg bojovali o prestížnejšiu trofej. Keďže by každý hrací deň ponúkol množstvo šlágrov, sľubujú si od toho väčšie zisky z vysielacích práv, reklamy aj rôznych partnerstiev. UEFA, ktorá v tom videla prirodzenú konkurenciu svojho roky fungujúceho systému, tento krok odsúdila a na jej strane je aj FIFA. Tá je striktná. Hráč, ktorý by nastúpil v novej Superlige, musí počítať s následkami. Tými by bol zákaz hrania v oficiálnych reprezentačných zápasoch či majstrovstvách sveta.

Iniciatíva na vznik projektu sa pripisuje dvom najslávnejším španielskym klubom, pričom aktívnejší mal byť Real Madrid. Argumenty jeho prezidenta Florentina Péreza pred časom Aleksander Čeferin označil za "sebecké". Iné špekulácie hovorili, že Madridčania chcú takto na Európsku federáciu vytvoriť väčší tlak, aby sa konečne rozhýbala v dlho pripravovanej reforme Champions League. Tú sľubuje pre rok 2024 a mužstvám by mal nový formát zaručiť minimálne desať duelov na tomto fóre.

Superliga by mohla byť marketingovo aj finančne nabitou záležitosťou a pokiaľ by niektorý celok vysoko nastavenému tempu a nárokom prestal vládať, bol by vyradený či vymenený. Menšie tímy by však stratili šancu konfrontovať sa s najväčšími tímami krajiny a pripraviť tak mimoriadne atraktívne zápasy pre svojich fanúšikov. Namiesto zvýšenia konkurencie by teda vznikla akási bublina, v ktorej by sa úzka špička vďaka vyšším príjmom vzdialila na dištanc, ktorý by už nikdy nemusel byť dostihnuteľný.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora