Články - 22.04.2021 14:29

Superliga nebude, ale reforma Champions League nie je oveľa lepšia

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Na pozadí obrovského rozruchu okolo avizovanej a zakrátko zrušenej Superligy stihla UEFA predstaviť detaily svojho upraveného formátu súťaží, ktorým sa snažila vyhovieť veľkoklubom a dopriať im viac veľkých a kvalitných zápasov počas jedného ročníka. Tomu bola doteraz venovaná pomerne malá pozornosť, no po utíchnutí superligových vášní nastal čas aj na jej rozbor. Prvé slová rozhodne nie sú pochvalné a podľa viacerých kritikov sa podobá na projekt, ktorý sebecky predstavilo dvanásť veľkoklubov s vidinou veľkých peňazí.

Bývalý obranca Markus Babbel, ktorý si meno spravil najmä v Bayerne Mníchov, vidí viac peňazí s cieľom získať viac peňazí a zároveň sílené udržanie veľkoklubov na scéne, aj keď majú zlú formu. Najvýraznejšou zmenou je pritom zrušenie štvorčlenných základných skupín, namiesto ktorých si mužstvá zahrajú spoločne v štýle ligy a namiesto 32 mužstiev bude hrať súťaž 36 celkov. Každý odohrá desať skupinových zápasov proti desiatim rôznym súperom. Polovica z nich bude domáca, druhá vonku. Zmena je vysvetlená ako podpora postavenia a budúcnosti hry v Európe s podporou solidarity.

Osem najlepších v novom formáte Ligy majstrov sa automaticky kvalifikuje do osemfinále a doplnia ich postupujúci z "predkola" medzi 9. až 24. celkom tabuľky. To sa bude hrať tradičnými odvetným systémom doma-vonku. Podobný formát bude použitý aj pre Európsku ligu respektíve Konferenčnú ligu, akurát s nižším počtom duelov v skupine (osem respektíve šesť). UEFA zároveň schválila niečo ako "záchranné koleso" pre kluby, ktoré pokazili ostatný rok, ale na vrcholné klubové európske fórum patria. Dva kluby s najvyšším koeficientom za ostatných päť rokov, ktoré sa do skupinovej fázy neprebojujú, získajú dodatočnú miestenku v novej Champions League. Systém bude mať premiéru v sezóne 2024/25.

Kým tradičných 32 celkov vytvorí štartové pole novej Ligy majstrov tak, ako doteraz, diskutované je určovanie kvarteta, ktoré ich rozšíri. Ako prvý sa pohľad zameria na piatu najlepšiu ligu podľa koeficientov, ktorou je momentálne francúzska. Tá dostane k dispozícii k pôvodným trom aj štvrtú miestenku, rovnako ako štyri najlepšie ligy Európy (Premier League, Bundesliga, Serie A a La Liga). Druhé pridané miesto zaujme úspešný tím z minulosti, ktorý doteraz musel hrať predkolo. Reč je o tímoch z Holandska, Škótska či Švédska, pričom napríklad Ajax Amsterdam hral semifinále v ročníku 2018/19, no Eredivisie miestenku priamo do hlavnej súťaže nemá. Vďaka predošlým úspechom by si ju však Amsterdamčania pri aplikovaní tohto pravidla zaistili a vyhli by sa predkolám.

Problémové sú posledné dve miestenky - záchranné koleso pre kluby z veľkých líg, ktorým uplynulá sezóna nevyšla a skončili na piatom až siedmom mieste elitnej domácej súťaže. Tým pádom majú najslávnejšie kluby zaručenú pozíciu v Champions League bez ohľadu na ich ostatný rok. Ak by tento systém platil už v budúcej sezóne, súťaž by hral Liverpool, AS Rím, Neapol alebo Dortmund. Že sa v domácej súťaži nezmestili do prvej štvorky, by nevadilo.

Možno trochu alibistický kompromis, ktorý ale v konečnom dôsledku ponúkne výhodu všetkým. Veľké kluby majú záruku súťaže, v ktorej zohrajú dostatok kvalitných zápasov s poprednými klubmi Európy. Menšie kluby, ktoré stále majú šancu kvalifikovať sa, odohrajú minimálne desať zápasov, čiže o štyri viac ako v aktuálnej sezóne. Tým pádom majú šancu násobne zvýšiť svoj finančný profit z účasti v milionárskej súťaži aj bez toho, aby uhrali nejaký obstojný výsledok.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora