Články - 29.04.2021 23:12

Španielska politika je nekompromisná, Marcelo musí byť pri voľbách

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Voľby do samosprávy na Slovensku zvyčajne nezaujímajú ani polovicu právoplatných voličov a niečo ako "povinnú účasť" si ani nedokážeme predstaviť. V Španielsku je však situácia iná a úrady sa snažia objektivitu a spravodlivosť zabezpečiť napríklad aj tým, že ľudí vo volebných komisiách náhodne žrebujú, čím sa snažia zabrániť akejkoľvek nezákonnej manipulácii s hlasmi. Tento rok sa bude v Madride voliť v utorok 4. mája a žreb do jednej z komisií vybral aj futbalistu Marcela. Ide pritom o občiansku povinnosť a skúsený ľavý obranca preto možno bude musieť vynechať odvetu semifinále Champions League proti Chelsea.

Povinnosť mu spôsobilo španielske občianstvo, ktoré získal na základe dlhého žitia a pracovania na Pyrenejskom polostrove. Hráčom Realu Madrid je od roku 2007, kedy prestúpil z Fluminense. Ktorýkoľvek Španiel pritom môže byť takto povolaný do volebnej komisie a jeho povinnosťou je dostaviť sa. Real teraz dôkladne analyzuje právne možnosti, ktorými by sa Marcelo mohol ospravedlniť a svoju účasť odmietnuť. Vzhľadom na krátkosť času to však nebude ľahká úloha a tréner Zinedine Zidane taktiež musí uvažovať nad alternatívnym zložením zostavy oproti tomu, ktoré nastúpilo v domácom zápase. Pre 32-ročného brazílskeho reprezentanta to bol len šestnásty štart v prebiehajúcej sezóne, no absolvoval ho s kapitánskou páskou na rukáve.

Šancu Real napriek všetkému má a nie malú. Podobnú výnimku sa v prípade včasnej reakcie a splnenia striktných podmienok získať dá a v minulosti ju futbalisti vybavili aj pre menej dôležité zápasy. Brankár Levante Aítor Fernández takto mohol nastúpiť na ligový zápas, zatiaľ čo Iňaki Williams z Bilbaa rovnako svoju účasť právoplatne a uznane odmietol, nakoľko sa prelínala s neodkladnými pracovnými povinnosťami. Tieto dva príklady sú silnými precedensmi, ktoré Marcelovi dávajú šancu, no čas na reakciu sa rýchlo kráti.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora