Články - 28.05.2021 16:51

UEFA zvýši odmeny pre kluby. Pôjde však o minimálny nárast

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/sita

Okrem zatraktívnenia zápasového programu sľúbila UEFA aj to, že sa veľkoklubom pokúsi vyhovieť v otázke odmeňovania za pôsobenie vo dvoch najprestížnejších európskych súťažiach. Podarilo sa, no pri rozdelení pre jednotlivé mužstvá ide o minimálne zvýšenie finančných odmien. Za posun môže vyjednanie vyšších príjmov pre organizátora Ligy majstrov a Európskej ligy, ktorý vysielateľov zlomil na drahšie vysielacie práva. Práve túto sumu teraz ide distribuovať medzi jednotlivé celky. Víťaz Champions League si po novom môže zarobiť 130 miliónov eur.

Čo sa týka Európskej ligy, tam sa dokonca balík zmenší. Zároveň sa však zníži počet tímov, ktoré sa prebojujú do skupinovej fázy a mužstvo tak v konečnom dôsledku má garantovaný o čosi vyšší príjem len za to, že sa dostane medzi top 32 tímov. To je údaj, ktorý zaujíma najmä menšie európske kluby. Tie si budú musieť zvykať na nový formát "súťaže číslo dva", pre ktorú bola vyčlenená suma 465 miliónov eur. Slovenské kluby sa budú koncentrovať najmä na novú Konferenčnú ligu, ktorej budget bol nastavený na hodnotu 235 miliónov eur.

Zvýšenie sa malo týkať najmä milionárskej Champions League, no nie je to to, čo veľkokluby chceli a čakali. Rozdeľovať sa budú dve miliardy eur, pričom v sezóne 2020/21 bolo v hre 1,95 miliardy. Samotná účasť v skupinovej časti tak účastníkovi na konto pripíše 15,64 milióna eur, čo je pre slovenského šampióna z Bratislavy pomerne lákavá vidina. Cez inú optiku však na veci hľadí Real Madrid, Barcelona alebo Juventus, voči ktorým bolo oficiálne začaté disciplinárne konanie pre angažovanie sa v Super League. Čo sa týka svojich zreformovaných súťaží, UEFA zdvihla príjmy z televíznych práv a od partnerov o osem percent. To dalo sumu 3,5 miliardy eur, ktorú mohla rozdeľovať.