Články - 29.05.2021 15:52

Dva tímy z jednej krajiny vo finále Champions League po ôsmy raz

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

V európskych súťažiach 2020/21 dávali o sebe najvýraznejšie vedieť anglické celky. Liga majstrov bude konfrontáciou dvoch účastníkov Premier League, v semifinále Európskej ligy hrali dve britské mužstvá. Do finále menej prestížnej súťaže postúpilo len jedno, a to podľahlo španielskemu súperovi, ale pokiaľ ide o milionársku súťaž, jednonárodné finále sa bude hrať po ôsmy raz v histórii. Naposledy sa to stalo len pred dvomi rokmi a rovnako to mali na svedomí Angličania - Liverpool s Tottenhamom.

Posledný zápas sezóny zohrá Manchester City a Chelsea FC. Obaja si miestenku v budúcosezónnom vydaní zabezpečili aj v domácej súťaži, ktorú manchesterský tím opanoval a londýnsky bral štvrté miesto. Ligou majstrov si pritom prešli presvedčivým spôsobom. Chelsea vyhrala skupinu v konkurencii Sevilly, Krasnodaru a Rennes, zatiaľ čo City obsadili prvú priečku pred Portom, Olympiakosom a Marseille. Nasledovala vyraďovacia časť, ktorá v podaní zverencov Thomasa Tuchela priniesla postup cez Atlético Madrid v súčte skóre 3:0, cez FC Porto 2:1 a Real Madrid 3:1. Výber Pepa Guardiolu sa k nim prepracoval po dvojzápasových výsledkoch 4:0 proti Mönchengladbachu, 4:2 proti Dortmundu a 4:1 proti mierne favorizovanému PSG.

Ak by sme sa pozreli na finálové zápasy najprestížnejšej klubovej súťaže, vrátane jej predchodcov, stále budeme na ôsmich prípadoch. V minulosti totiž konkrétnu ligu reprezentoval len jeden najlepší. Zlomová bola sezóna 1999/2000, v ktorej sa o trofej pobila Valencia s Realom Madrid. O tri roky neskôr zviedol penaltový rozstrel Juventus s AC Milánom, v roku 2008 to bola podobná dráma medzi Chelsea a Manchestrom United. Nasledoval zápas Bayern - Dortmund v roku 2013, Real - Atlético v nasledujúcom ročníku aj 2016 a už spomenutý duel Tottenhamu a Liverpoolu na konci sezóny 2018/19.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora