Články - 14.06.2021 21:55

Slovenské kluby sa dozvedia mená súperov v pohárovej Európe

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv/UEFA.com

Už v utorok 15. júna je na programe žreb úvodného predkola Ligy majstrov UEFA i novovzniknutej Európskej konferenčnej ligy. Ten sa bude týkať aj zástupcov slovenského futbalu, ktorí si vybojovali miestenky v pohárovej Európe v uplynulej sezóne. Utorňajší žreb bude dôležitý najmä pre ŠK Slovan Bratislava, FC Spartak Trnava a MŠK Žilina.

Belasí sa ako jediní predstavia v Lige majstrov, pričom štartovať budú od prvého predkola. Nachádzajú sa medzi nasadenými tímami, čo zaručuje lepšiu pozíciu na úvod nového ročníka najprestížnejšej európskej súťaže. Súperom Slovana sa tak stane jeden zo štvorice nenasadených tímov, medzi ktorými sa nachádza lotyšská Riga FC, luxemburský Fola Esch, nórsky Bodo/Glimt či írsky Shamrock Rovers. V prípade postupu do druhého predkola by už Bratislavčania boli jedným z nenasadených celkov. Práve postup cez prvé predkolo bude pre Slovan mimoriadne dôležitý. Ak by sa totiž belasí porúčali z Ligy majstrov hneď na úvod, pokračovali by v druhom predkole Európskej konferenčnej ligy. Vyhli by sa tak účinkovaniu v Európskej lige, ktorá štartuje až od tretieho predkola a jediná cesta ako sa v nej môžu zverenci trénera Vladimíra Weissa ocitnúť je vypadnutie v druhom alebo neskoršom predkole Ligy majstrov UEFA.

Keďže Európska liga prejde niekoľkými zmenami, priameho účastníka v nej Slovensko mať nebude. Zvyšní zástupcovia Fortuna ligy sa predstavia v novovzniknutej Európskej konferenčnej lige (EKL). DAC Dunajská Streda, ako druhý tím uplynulej sezóny, odštartuje svoju púť súťažou v druhom predkole. V ňom budú žlto-modrí nenasadení a môžu sa tak stretnúť s tímami ako FC Bazilej, FC Kodaň, Viktoria Plzeň či Feyenoord Rotterdam. Súpera sa klub zo Žitného ostrova dozvie v stredu 16. júna, kedy je na programe žreb druhého predkola tejto súťaže. O deň skôr spoznajú svojich protivníkov FC Spartak Trnava a MŠK Žilina, keďže oba tieto celky štartujú v prvom predkole EKL. Podobne ako Slovan, aj tieto dva tímy budú na úvod nasadené a vyhnú sa tak silnejším súperom.

Trnavčanom sa okruh možných súperov zúžil na päticu Honka Espoo (Fínsko), Newton (Wales), Mosta (Malta), Racing FC Union Letzeburg (Luxembursko) a Struga (Severné Macedónsko). V prípade postupu by červeno-čierni boli v druhom predkole naďalej medzi nasadenými tímami, čo by opäť zaručovalo prechodnejšieho súpera. Žilinčania sa stretnú s jedným zo štvorice Noah (Arménsko), Milsami Orhei (Moldavsko), Podgorica (Čierna Hora) alebo Dila Gori (Gruzínsko). Šošoni by sa v prípade postupu ocitli spoločne s Dunajskostredčanmi medzi nenasadenými, čo môže výrazne skomplikovať cestu našich zástupcov v pohárovej Európe. Kľúčovou informáciou v Európskej konferenčnej ligy je fakt, že v prípade vypadnutia v akomkoľvek predkole tímy končia svoju púť v tejto súťaži. Fungovať teda bude rovnakým princípom, akým doposiaľ fungovala Európska liga.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora