Články - 25.06.2021 10:58

Futbalová verejnosť je po zrušení gólov vonku rozpoltená

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter
AS Rím - FC Barcelona

1:0 nebolo to isté ako 2:1. Dlhých päťdesiat rokov v európskych futbalových súťažiach platilo, že gól z ihriska súpera je hodnotnejší a v prípade vyrovnaného skóre posielal jedno z mužstiev ďalej. Tomu je koniec. UEFA toto pravidlo na svojom štvrtkovom zasadnutí v Nyone zrušila po tlaku klubových trénerov. Tí označovali pravidlo zo šesťdesiatych rokov za zastarané a videli potrebu zmeny. Inak však veci vidia mnohí futbaloví experti.

Rovnaký počet gólov v dvojzápase po novom posunie dianie do predĺženia, a to bez ohľadu na to, či na niektorom štadióne padol násobne vyšší počet gólov. Ak víťaza neurčí ani 2x15 minút hry, kopať sa budú penalty. Extratime v tomto smere býval nespravodlivý a inkasovaný gól často znamenal, že súper musí odpovedať dvomi zásahmi.

Zmena si bude svojich fanúšikov pravdepodobne hľadať ťažko. Posledný postupový gól z ihriska súperov tak ostane svietiť v štatistikách Christiana Pulišića, ktorý takto v Champions League posunul Chelsea na úkor Realu Madrid. V nedávnych ročníkoch sme však videli množstvo ikonických obratov, ktorými sme sa do budúcna od zeleného stola pripravili.

Pragmatici tvrdia, že hosťujúce mužstvo odteraz nebude mať najmenší dôvod útočiť. "Hoci to nebolo dokonalé a covid priniesol bizarné zvýhodnené "domáce" zápasy na neutrálnych pôdach, stále sa to javilo ako dobré pravidlo," píše uznávaný novinár Ben Hayward, špecialista na La Ligu. Jeho severský kolega Mads Magnussen zase hovorí o jednom z najlepších rozhodnutí UEFA za ostatné obdobie a za pravdu mu dáva aj futbalista Sami Khedira.

Čakajú nás zrejme dlhšie zápasy, častejšie penaltové rozstrely a podľa všetkého aj väčšie drámy v bojoch o postup. Zároveň sa však dá očakávať veľmi veľa bránenia na ihriskách súperov a jeden strelený gól po novom už nemôže zmeniť toľko, koľko doteraz.

Tagy: Pravidlá UEFA