Články - 20.08.2021 17:51

Hráčske a trénerské ocenenia UEFA jasne ovládla Premier League

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Od sezóny 2010/11 UEFA pravidelne oceňuje najlepších futbalistov za uplynulý rok, pričom zohľadňuje ich klubové aj reprezentačné pôsobenie. Tentoraz sa cena s určitosťou dostane do rúk hráča, ktorý pôsobí v anglickej lige. Je to celkom logický odraz toho, že z osmičky semifinalistov Ligy majstrov a Európskej ligy boli až štyria účastníkmi Premier League. Viacerí potom výborný klubový rok korunovali aj úspechom v reprezentačných farbách na majstrovstvách Európy. Zároveň sa však ocenenie s určitosťou nedostane do rúk žiadneho Brita. Raheem Sterling sa síce zmestil do najlepšej desiatky, avšak top trojka je v zložení Kevin De Bruyne, Jorgingo a N'Golo Kanté.

V porovnaní s minulou sezónou, ide o kvalitnú výmenu stráží. Obhajca ocenenia Robert Lewandowski bol v hlasovaní novinárov všetkých členských zväzov UEFA až na piatom mieste, "bronzový" Manuel Neuer sa nezmestil do top desiatky a spomedzi minuloročných umiestnených futbalistov chýba Neymar, Thomas Müller, Thiago aj Joshua Kimmich. Nech už ocenia ktoréhokoľvek z troch spomenutých laureátov, anketa Men's Player of the Year spozná nového víťaza. Doteraz sa z nej tešili len siedmi rôzni muži. Cristiano Ronaldo trikrát, Lionel Messi dvakrát a po jednom raze sa ušlo Iniestovi, Ribérymu, Modrićovi, van Dijkovi a Lewandowskemu.

Sezónna dominancia anglickej ligy je evidentná aj z laureátov medzi trénermi. Vyhrá totiž niekto z tria Pep Guardiola, Roberto Mancini a Thomas Tuchel. Kým Španiel a Nemec pôsobia na lavičke účastníka Premier League, Talian má pod palcom národný tím, s ktorým vyhral EURO 2021. Ocenenie pre koučov pritom uzrelo svetlo sveta len minulý rok, a to sa z neho tešil Hansi Flick. V poradí za ním nasledoval Jürgen Klopp a Julian Nagelsmann. Ani jeden z nich o rok neskôr už nefiguruje do desiateho miesta.

UEFA futbalista sezóny 2020/21:
Finalisti: Kevin de Bruyne (Manchester City), Jorginho (Chelsea), N'Golo Kanté (Chelsea)
4. miesto: Lionel Messi (FC Barcelona)
5. miesto: Robert Lewandowski (Bayern Mníchov)
6. miesto: Gianluigi Donnarumma (AC Miláno)
7. miesto: Kylian Mbappé (PSG)
8. miesto: Raheem Sterling (Manchester City)
9. miesto: Cristiano Ronaldo (Juventus)
10. miesto: Erling Haaland (Borussia Dortmund)
UEFA tréner sezóny 2020/21:
Finalisti: Pep Guardiola (Manchester City), Roberto Mancini (Taliansko), Thomas Tuchel (PSG/Chelsea)
4. miesto: Unai Emery (Villarreal)
5. miesto: Diego Simeone (Atlético Madrid)
6. miesto: Antonio Conte (Inter Miláno)
7. miesto: Gareth Southgate (Anglicko)
8. miesto: Christophe Galtier (OSC Lille)
9. miesto: Ole Gunnar Solskjaer (Manchester United)
10. miesto: Kasper Hjulmand (Dánsko)

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora