Články - 17.12.2021 11:19

Mládežnícka Liga majstrov - pre niekoho útecha, pre iného kruté zrkadlo

Huste Autor: Huste | Zdroj: huste.tv

Na pozadí Champions League prebieha s nápadne nižšou pozornosťou podobná klubová súťaž aj pre mládežnícke tímy. Tá sa hrá vo dvoch vetvách. "Devätnástky" účastníkov Ligy majstrov hrajú skupinovú fázu v rovnakom zložení a formáte ako muži. Popri tom si však formou vyraďovacích bojov k nim hľadajú cestu aj tímy, ktorých A-mužstvo síce zastúpenie v súťaži nemá, no sami si vybojovali právo účasti ziskom domáceho majstrovského titulu. Práve tak sa MŠK Žilina tento rok prebil cez PAOK Solún a Kajrat Alma-ata, aby v šestnásťfinále vyzval rovesníkov Interu Miláno. Pre veľkokluby je to však zaujímavé zrkadlo toho, kde sa nachádzajú muži a ako v rovnakej konkurencii stojí ich mládež.

Pre Club Bruggy alebo Dynamo Kyjev je to celkom fajn útecha, avšak pre Barcelonu, Bayern, Manchester City alebo Šerif Tiraspoľ to vôbec nebol príjemný pohľad. "Áčko" katalánskeho klubu sa momentálne značne trápi, z Ligy majstrov sa zosunulo do Európskej ligy a rovnako iba tretie miesto ukoristil aj tím do 19 rokov. Barcelonská akadémia a výstavné produkty z domácej liahne pritom boli dlhé roky predmetmi pochvalných rečí. Zo skupiny E pritom v edícii "Youth" postúpila Benfica s Dynamom Kyjev. Ukrajinský tím v šiestich dueloch pozbieral výborných 13 bodov a posledný skončil nečakane Bayern. Mladí Mníchovčania päťkrát prehrali a inkasovali 16 gólov.

Spokojnosť nepanuje ani v modrej časti Manchestru. Tím Pepa Guardiolu zvládol konkurenciu PSG, Brúg a Lipska na prvom mieste. Mládež sa medzi postupovú dvojicu nedostala. Lipsko síce úplne zhorelo a je jedným z dvoch družstiev, ktoré nezískalo ani bod, no okrem Paríža sa pred anglického zástupcu dostal aj belgický tím. Nutnosť ďalšej práce pocítil aj moldavský Šerif Tiraspoľ. Ten sa takmer stal kométou tohto ročníka seniorskej Ligy majstrov, avšak mládežníci skončili bez získaného bodu a so skóre 4:22. Zlyhala mládež Ajaxu. Silná bašta mládežníckeho futbalu vzhliadala k mužstvu Johnnyho Heitingu, ktoré za seba odsunulo Sporting aj Dortmund. Mládež však práve za touto dvojicou skončila na nepostupovej pozícii.


Minulý rok sa Youth Champions League nedohrala, obhajcom titulu spred dvoch rokov je Real Madrid. Ten si prvenstvo v skupine zabezpečil výhrou nad Interom Miláno v poslednom kole

Z ôsmich základných skupín sa v polovici usadil na prvej priečke rovnaký tím v mužskej aj mládežníckej edícii - FC Liverpool, Real Madrid, Manchester United a Juventus Turín. Svoju dlhodobo dobrú mládež potvrdil Sporting Lisabon aj Red Bull Salzburg. Oba tieto tímy sa v kategórii do 19 rokov umiestnili vo svojej základnej skupine lepšie ako A-tím, ale vzhľadom na predošlé výsledky, úspechy a umiestnenia to nemožno považovať za prekvapenie.

Prehľad poradia vo všetkých skupinách Mládežníckej Ligy Majstrov