Články - 03.09.2020 08:43

Namiesto nadviazania na klubovú formu, početné absencie

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Najbližšie dva týždne sa pozornosť futbalovej verejnosti prenesie na reprezentačnú scénu. Po konci klubových súťaží sa rozbieha nový ročník Ligy národov, ktorá už má za sebou "oťukávacie" vydanie a teraz bude prebiehať v odskúšanom režime, hoci prešla pretransformovaním. Jeho zásluhou sa slovenský tím udržal v kvalitatívne druhej najvyššej lige a okrem Škótska a Izraela si zopakuje konfrontácie s Českou republikou. Väčšia pozornosť však bude venovaná Lige A, ktorej súčasťou je 16 najlepších výberov európskeho kontinentu a v nich aj najlepším hráčom sveta. Dlhá sezóna, nahustené boje v Champions League aj koronavírus však majú na svedomí, že značná časť z nich bude absentovať.


Liga národov bola témou aj najnovšieho podcastu s našimi komentátormi


Najväčší tlak by bol rozhodne vyvíjaný na 55-gólového Roberta Lewandowskeho, za ktorého Bayern Mníchov intenzívne bojoval potom, čo sa rozhodlo o neudeľovaní Zlatej lopty. Proti Holandsku a Bosne svoje kvality potvrdzovať nebude, pretože mu kouč Jerzy Brzeczek doprial oddych. Rovnako k hviezdam Lipska a Bayernu pristúpil aj Joachim Löw, čiže Nemecko sa zaobíde bez Kimmicha, Gnabryho, Goretzku, Neuera, Klostermanna aj Halstenberga. Pozerať sa bude dať aspoň na Tima Wernera, ktorý sa v bundesligových streleckých štatistikách umiestnil hneď za Poliakom a novú sezónu začne v Chelsea.


Titul v Lige národov obhajuje Portugalsko, ktoré vo finále vyhralo nad Holanďanmi

Zaslúžený oddych niektorým svojim zverencom doprial aj tréner Francúzska. Chýbať bude Tolisso, Coman či Pavard. Pogbu vyradil pozitívny test na Covid-19, no tridsaťgólový Kylian Mbappé z uplynulej sezóny aj pätnásťgólový Antoine Griezmann by mali produktivitu zabezpečiť. Známou vecou je, že sa najbližšia reprezentačná prestávka zaobíde aj bez najlepšieho strelca anglickej ligy, nakoľko Jamie Vardy svoje pôsobenie v najcennejšom drese ukončil. Problémy so zákonom vyškrtli stopéra Maguira a počítať sa nedá ani s Rashfordom. K videniu však bude tottenhamské eso Harry Kane. Ide o najlepšieho strelca ostatnej kvalifikácie na EURO a 24 zásahov z uplynulej klubovej sezóny možno považovať za dôkaz jeho formy. "Albion" navyše hrá postupne s Islandom, Dánskom a Belgickom, čo sú celky, proti ktorým sa góly pravdepodobne strieľať budú.


36 gólov v Serie A, dva v Európskej lige a jeden v Pohári - bilancia Cira Immobileho

V konkurencii Bosny a Hercegoviny, Holandska a Poľska to bude zrejme padať aj Taliansku. To do svetiel reflektorov dostáva strelca Lazia, Cira Immobileho, ktorý v uplynulej kvalifikácii nastupoval sporadicky, v priemere za reprezentačný tím skóruje v každom štvrtom zápase, no existuje silný predpoklad, že pri aktuálnej forme to vylepší. Veď je najlepším strelcom naprieč všetkými elitnými európskymi ligami. Viac ako v minulej sezóne sa bude čakať aj od Chorvátov. Vicemajstri Európy v premiérovom ročníku tejto súťaže skončili tretí, čo pôvodne malo byť zostupové miesto, hoci na Angličanoch a Španieloch získali štyri body. Strelecká odpoveď sa v tomto prípade bude očakávať od úspechmi ovenčeného Ivana Perišića z hosťovania v Bayerne a jedenásťgólového strelca Anteho Rebića z AC Milána.

Spomenúť treba aj dôležitú zbraň, ktorú dostali do rúk kluby. Pre obavu z celosvetovej pandémie môžu svoje hviezdy neuvoľniť na cestu do konkrétnej "červenej" destinácie a to môže spôsobiť absencie. Pocítil to aj slovenský národný tím, ktorý takto prišiel o bundesligistov a bude mať čo robiť aj s vyriešením desaťdňovej karantény pre zvyšok manšaftu. "Nie" svojej reprezentácii napriek všetkému nevyslovil Cristiano Ronaldo ani Bruno Fernandes. Najmä CR7 je takmer až zárukou klubových aj reprezentačných zásahov a počas uplynulej kvalifikácie EURO sa dokonca trafil v šiestich dueloch po sebe, čo je jeho stále aktuálna séria. Keďže hviezdu Manchestru United k prípadnému pokutovému kopu nepustí, gólová ťarcha ostane na ňom. Na tiket sa ako "čerešnička" pýta aj Vedat Muriqi. Je to deklarácia toho, že Liga národov nie je len o výkonnostne najsilnejšej divízii. Kosovo je súčasťou Ligy C a nič iné ako postup vyššie si nepripúšťa. Minulý rok "Déčko" zvalcovalo bez prehry a hviezdny hrotový útočník z Fenerbahce má proti súperom ako Moldavsko, Grécko a Slovinsko vysoké gólové predpoklady.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora