Články - 05.09.2020 19:17

Reprezentační brankári už zďaleka nemajú také stabilné miesta

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Futbaloví brankári sú pod obrovským tlakom a kritici aj menej lojálni fanúšikovia si po menej presvedčivom období neberú servítky pred ústa. Zásluhou sociálnych sietí sa o chybách aj nelichotivých štatistikách hovorí viac ako v časoch Caňizaresa, Tolda, Kahna, Bartheza či van der Sara. Aj preto sa možno pozície brankárskej jednotky javia ako menej stabilné, a to ako v kluboch, tak aj v národných tímoch. Kým pred pár rokmi sme si ťažko vedeli predstaviť nemecký tím bez Neuera, španielsky bez Casillasa, taliansky bez Buffona alebo brazílsky bez Júlia Césara, dnes sú pozície vo väčšine mužstiev otvorenejšie.

Zo spomenutých mien, najistejšie miesto má Manuel Neuer v radoch "Nationalelf", aj keď ide o mnohými kritizovaný jav. Nie že by niekto spochybňoval kvality gólmana Bayernu Mníchov, no súčasťou kádra je aj brankárska jednotka Barcelony, Arsenalu aj PSG respektíve Frankfurtu. Na to majú v štatistikách zapísaných až smiešne nízky počet štartov. Marc-André ter Stegen je prvou voľbou vo svojom klube od ročníka 2011/12. Najprv to bol bundesligový Mönchengladbach a po ňom si rovnaké postavenie vydobyl aj v Barcelone. Najcennejší dres si však obliekol len v desiatich súťažných stretnutiach. Nič na tom nezmenil ani fakt, že až štyrikrát uhájil čisté konto a žiaden neprehral. Pokiaľ ide o prípravné stretnutia, občas si zachytá, ale šampionátové a kvalifikačné zápasy sú takmer výlučnou záležitosťou Neuera. Kevin Trapp s Berndom Lenom sú zväčša len divákmi. Gólman Arsenalu sa predstavil len v troch prípravných a troch súťažných zápasoch, jeho frankfurtský kolega, ktorý tri roky pôsobil v Paríži, má na konte len 360 reprezentačných minút.


Odchovanec stuttgartského futbalu, Bernd Leno, je zrejme najväčším vyzývateľom Neuera v nemeckej bráne

Iná je situácia v Španielsku, kde dlhoročná brankárska opora ohlásila svoj koniec na reprezentačnej scéne. Iker Casillas tak spravil v júni 2016. Sprvoti jeho miesto zaujal David de Gea a Pepe Reina ostal akousi "večnou dvojkou", bez ohľadu na to, za koho a ako pravidelne chytá. Veď v Liverpoole, Neapole a Aston Ville bolo jeho miesto neotrasiteľné, v Bayerne a Miláne oň len bojoval. De Gea, bývalý hrdina Atlética, prežil v Manchestri United výkonnostné výkyvy, a to mu už na chrbát dýchal o štyri roky mladší Kepa Arrizabalaga, ktorý sa navyše stal v auguste 2018 najdrahším brankárom sveta. Luis Enrique prakticky nemal inú šancu, ako mu dať priestor a v priebehu roka gólman Chelsea dostal počet svojich štartov na dvojcifernú hodnotu. S De Geom sa delil o štarty počas ostatnej kvalifikácie, no ten je so 42 duelmi stále vyťaženejší. V zálohe však sú ešte mladší gólmani. Pau López z AS Rím už má reprezentačný debut za sebou, Unai Simón z Bilbaa aspoň prvú pozvánku a ďalší čakajú na svoje povýšenie z "dvadsať jednotky".

Koniec dlhoročnej jednotky Gianluigiho Buffona prišiel v marci 2018 aj v Taliansku a ihneď začal boj o jeho nástupcu. Či ním je momentálne Salvatore Sirigu, Gianluigi Donnarumma alebo Mattia Perin, ťažko povedať. Posledný menovaný sa vrátil z hosťovania v Janove do Juventusu a "Gigiho" hodlá nahradiť minimálne tam. V národnom tíme však zatiaľ veľa priestoru nedostal, na rozdiel od Siriguho z FC Turín, ktorý buduje už svoju tretiu desiatku reprezentačných štartov a v najaktuálnejších zápasoch sa striedal s Donnarummom z AC Milána. Nejeden fanúšik by však rád videl v najcennejšom drese aj Pierluigiho Golliniho, ktorý má za sebou výborný rok v Atalante a tá si vďaka Champions League získala medzinárodné sympatie. Viac by si toho však zaslúžil aj Alex Meret z Neapola, ktorý absolvoval len trinásť reprezentačných minút.


27-ročný Perin zabojuje o post jednotky v Juventuse, čo by ho mohlo katapultovať aj v hierarchii reprezentačných gólmanov

V úvode tohto textu sme spomenuli aj Brazíliu, tak sa v krátkosti vráťme aj k nej. Tam sa v roku 2004 chopil postu jednotky Julio César prvý raz. Následne ho na tri roky vytlačil Dida s Donim, ale od Pohára konfederácií 2009 až po MS 2014 na svoje miesto nepúšťal nikoho iného. Po ňom sa do brány dlhší čas dostával Alisson Becker, ktorý v lete 2018 vymenil AS Rím za Liverpool a počtom zápasov za reprezentáciu sa blíži k "päťdesiatke". Nejaký čas mu chrbát kryl Wéverton z brazílskeho Palmeirasu, no aj v Európe medzitým dozreli zaujímavé brazílske alternatívy. Ederson z Manchestru City reprezentuje len tri roky, no šancu dostal už v siedmich zápasoch. Pravdou je, že šesť z nich bolo len prípravnými stretnutiami. Opomenúť nemožno ani Neta. Ten si meno spravil najmä vo Fiorentine a Valencii, až ho Barcelona posadila na svoju lavičku. Momentálne však prechádza prebudovaním zostavy, skúsený tridsiatnik môže obnoviť svoju zápasovú prax a pripomenúť sa tak reprezentačnému koučovi.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora