Články - 12.10.2020 21:11

Je to udržateľné? Haaland pokračuje v priemere gól na zápas

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Stále má len dvadsať rokov, no góly strieľa spoľahlivejšie ako viaceré osvedčené ofenzívne futbalové mená. Erling Haaland po aktuálnom asociačnom termíne udrží priemer blízky jednému presnému zásahu na jeden duel, čo si dokázal značne vylepšiť hetrikom do siete Rumunska v Lige národov. Táto súťaž nejaký čas nórskemu národnému tímu môže zaistiť pravidelné konfrontácie so súpermi, proti ktorým sa hviezda Borussie Dortmund bude presadzovať. K tomu sa občas pridruží trpaslík v kvalifikačnej skupine a jeho skvelá bilancia môže ešte nejaký čas pretrvávať.

Obzvlášť, pokiaľ "Løvene" nebudú postupovať na šampionáty. Nezahrajú si ani na tom najbližšom európskom, keď v kvalifikačnej skupine obsadili tretie miesto a v prvom barážom kole nestačili na Srbov výsledkom 1:2. V tomto súboji Haaland neskóroval. Nórsko si tak na vrchole sezóny zahralo naposledy ešte na prelome milénií. V roku 1998 na MS vo Francúzsku a o dva roky neskôr na EURO v Belgicku a Holandsku. To sa ešte o góly staral Solskjaer, Carew či Iversen.


Zlatá nórska generácia dokonca na MS 1998 zdolala Brazíliu, čím si zaistila postup zo skupiny

Súčasný reprezentačný tím veľa veľkých mien nezahŕňa. Popri Haalandovi ešte o sebe dáva v Španielsku vedieť záložník Martin Ödegaard a po Európe sú potom roztrúsené menej zvučné nórske mená, ako Sörloth, Berge, Elyounoussi alebo Midtsjö. Rečou Ligy národov, miesto tohto výberu je niekde na hranici medzi Ligou B a Ligou C. Odchovanec Bryne FK tým pádom súperom ako Rakúsko, Severné Írsko, Bulharsko, Grécko či Severné Macedónsko góly pravdepodobne strieľať bude. Aj preto bude veľmi zaujímavé sledovať, ako dlho si štandard gólu na zápas udrží. Pre porovnanie, Ronaldo v portugalskom tíme a Harry Kane v Anglickom dávajú priemerne 0,6 gólu na stretnutie, Argentínčan Messi a Poliak Lewandowski dávajú 0,5 gólu na duel.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora