Články - 16.11.2020 08:23

Za Faerské ostrovy nastúpil v Lige národov hviezdny hádzanár

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/bbc

Život občas prináša veľmi zaujímavé príbehy a keď sa k tomu pridá pandémia, môže z toho byť hotový chaos. Vo futbalovej reprezentácii Faerských ostrovov sa počas sobotného zápasu Ligy národov proti Lotyšsku objavil perspektívny reprezentant v hádzanej. Hilmar Leon Jakobsen sa len nedávno prepracoval z juniorského hádzanárskeho výberu medzi mužov a v kvalifikácii MS 2021 bojoval so svojimi krajanmi o postup na šampionát. Koronavírus však halové športy, na rozdiel od futbalu, pozastavil a 23-ročný univerzál si zaspomínal na svoje športové začiatky. V minulosti bol totiž považovaný za jeden z najväčších futbalových talentov v krajine. Už v šestnástich rokoch debutoval v najvyššej domácej súťaži a predpovedali mu sľubnú kariéru v zahraničí. Plány však zmarila operácia bedrového kĺbu a odporúčanie lekárov, aby do lopty už nekopal.

Jeho pravá ruka sa ukázala byť podobne nebezpečnou ako ľavá noha. Keď pandémia zastavila hádzanárske dianie v krajine, potreboval sa udržať vo forme a ako vhodná možnosť sa mu naskytol rezervný futbalový tím prvoligového Tornshavnu. V ňom rýchlo ukázal, že má na "áčko" a od júla je aktívnym hádzanárom aj futbalistom. Futbalová sezóna na Faerských ostrovoch trvá od apríla do júla, Jakobsen nastupoval na poste hrotového útočníka a s dvanástimi gólmi sa zaradil medzi najlepších strelcov ligy. HB Torshavn sa navyše stal šampiónom a pre tohto hráča šlo o ďalší neuveriteľný míľnik. V roku 2019 sa stal víťazom ligového titulu v hádzanej a o pár mesiacov aj vo futbale.

"Tréner vošiel do šatne, požiadal nás o utíšenie a oznámil, že som dostal pozvánku do národného tímu. Bolo to neskutočné! Moji spoluhráči začali oslavovať a vysprchovali ma v šampanskom," s úsmevom prezradil pre BBC, ako vyzeralo prijatie reprezentačnej nominácie. V januári hral súťažný zápas proti Litve v hádzanej a v novembri nastúpil proti rovnakému súperovi ako futbalista. Oba športy sa na profesionálnej úrovni stíhať nedá. Talentovaný mladík si je toho dobre vedomý a už aj pozná svoju budúcnosť. "Odteraz venujem všetok svoj čas futbalu. Hádzanárski spoluhráči boli z môjho rozhodnutia trochu nešťastní, ale plne ma podporujú a chápu," cituje ho spomenutý zdroj. Sen o zahraničí sa tak znova prebudil a verí, že už čoskoro by sa mohol upísať klubu v dánskej, švédskej alebo nórskej lige. Tým však končiť nechce a verí, že to dotiahne aj do poprednej svetovej súťaže.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora