Články - 16.11.2020 16:03

Slzy šťastia po remíze s Gibraltárom

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Máloktorá reprezentácia môže po tejto reprezentačnej prestávke ohlásiť stopercentnú spokojnosť. V takom San Maríne však tiekli slzy šťastia, pritom ani raz nevyhralo. Domáca remíza 0:0 s Gibraltarom znamenala pre tento štátik v talianskom vnútrozemí prepisovanie futbalovej histórie. Doteraz nikdy jeho reprezentanti nezabodovali vo dvoch vystúpeniach po sebe v rámci jednej súťaže. Až v Lige národov. Tá na to rozhodne vytvára podmienky. Kým v kvalifikáciách hrá San Maríno s výlučne silnejším súpermi, Liga D pozostáva zo sedmičky najslabších celkov Európy a práve v tejto konkurencii prišli dve deľby bodov.

Sanmarínsky tím podľahol na úvod Gibraltáru o gól a Lichtenštajnsku o dva. V druhom meraní síl však proti obom ubránil bezgólové skóre. Zdôrazniť treba, že ide o neprofesionálny národný výber, pre ktorý nie je raritou prehra o osem či deväť gólov. Od roku 1990 má na konte štyri remízy, jedno víťazstvo a okrem toho výlučne prehry. Črtajúca sa šnúra bez prehry bola natoľko silným momentom, že sa skúsený obranca Dante Rossi pred televíznou kamerou rozplakal. "Venujeme to celej našej krajine. Je to darčekom pre ňu. Pre nás je to ako splnený sen, ktorý ani nedokážem opísať slovami. Povedal som si, že sa nesmiem rozplakať, ale nedalo sa," skonštatoval.

Proti Gibraltáru hralo San Maríno od 49. minúty v početnej nevýhode a súper naň vyslal sedem streleckých pokusov. Podobne ako v Lichtenštajnsku mesiac predtým, žiadna si nenašla cestu do siete. "Sme síce malou krajinou, ale máme veľké srdce. Sme tu šťastní, moja rodina, žena, všetci. Ďakujem spoluhráčom a celému realizačnému tímu za to, čo pre nás robia," dodal v rozhovore Rossi, ktorý futbalovo pôsobí na talianskej regionálnej úrovni. Ambície teraz nemôžu byť iné. Po ročníku bez získaného bodu nasledovala sezóna s dvomi remízami a teraz chce mužstvo zvíťaziť. Zatiaľ najmä v Lige národov. Najaktuálnejšiu kvalifikáciu absolvovalo desiatimi prehrami so skóre 1:51.