Články - 18.11.2020 09:11

Nemecko iba raz prehralo vyšším rozdielom! Zničil ich mladík

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Na Estádio de la Cartuja v Seville sa v utorok večer zrodila najvyššia prehra Nemecka v súťažnom zápase. Postarali sa o to Španieli, ktorí po triumfe 6:0 postúpili do finálového turnaja Ligy národov práve na úkor nemeckých futbalistov. Aj vďaka hetriku 20-ročného mladíka Ferrána Torresa Španieli zastavili sériu troch zápasov bez víťazstva. Štyrikrát za sebou nevyhrali ešte v 80. rokoch 20. storočia.

Znie to neuveriteľne, ale štvornásobní majstri sveta Nemci dosiaľ najvyšším rozdielom prehrali 3:8 s Maďarmi v skupinovej fáze majstrovstiev sveta v roku 1954. Na úrovni priateľského zápasu to bolo práve 0:6, tento výprask dostali od Rakúšanov ešte vo futbalovom praveku - v roku 1931. Nemeckí futbalisti predviedli v Seville bezduchý výkon s dvoma strelami za celý zápas, aj to mimo bránky. Nečudo, že po zápase si nemecké médiá začali klásť otázku: "Ako dlho ešte vydrí Joachim Löw na poste trénera?"

"Nepredviedli sme vôbec nič. Nefungovala obrana a ani útok, čiže nič. Už po prvom inkasovanom góle sme sa rozsypali," kajal sa Löw. "Veľmi to boli. Jedna z najstrašnejších prehier v mojej kariére," vyhlásil stredopoliar Nemecka Toni Kroos. "Týmto víťazstvom sme písali históriu a vyrástli sme ako mužstvo," pochvaľoval si kapitán Španielov Sergio Ramos a Kroosov spoluhráč z Realu Madrid. Luis Enrique vyzdvihol svojich hráčov vo všetkých líniách. "Skvelý kolektívny výkon od prvého obrancu po posledného útočníka. Systematický tlak, ktorý sme vyvinuli, by nebol možný bez tímového zapojenia každého hráča. Nechali sme súpera vytrpieť si tento zápas," skonštatoval tréner Španielska.

Stredopoliar Rodri si otvoril reprezentačný účet, keď v 38. min zvýšil na 3:0 pre Španielov. "Videli sme najlepšiu futbalovú verziu Španielska. A mohli sme streliť aj viac ako šesť gólov," komentoval Rodri. Jeho spoluhráč z útoku Álvaro Morata v 17. min otvoril skóre a o šesť minút neskôr mu neuznali druhý gól. Hráčov v červených dresoch to však nezastavilo na ich ceste za historickým triumfom. "Toto bol náš najlepší zápas pod vedením Luisa Enriqueho. Po tomto víťazstve nemôže nikto ani len 'ceknúť'. Musíme si pozrieť video z neho a čo najviac si z toho zapamätať. To aby sme všetci videli, ako máme hrať v každom zápase. A keď to nepôjde, tak si to treba pozrieť ešte raz a ešte raz...," vravel Morata.

Španieli sú jeden z najofenzívnejších predstaviteľov súčasného svetového futbalu. Potvrdzujú to štatistiky UEFA. Minimálne gól strelili v 46 zo 48 posledných zápasov a tri góly dosiahli v trinástich zo šestnástich súťažných súbojov. Z ostatných 19 stretnutí majú "La Roja" vizitku 12 víťazstiev - 6 remíz - 1 prehra. Doma vyhrali ostatných deväť zápasov a inkasovali jediný gól. Španieli vyhrali 4. skupinu A-divízie LN o dva body pred Nemcami. Záverečný súboj o 3. miesto medzi Švajčiarmi a Ukrajincami neodohrali pre koronavírus v tíme hostí.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora