Články - 17.02.2021 10:04

Ukrajinci sa budú súdiť proti novembrovej prehre v Lige národov

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita
Futbal Ukrajina

Ostatný ročník futbalovej Ligy národov sa zaradil medzi turnaje, ktoré boli výrazne poznačené pandémiou. Na niektoré duely museli reprezentácie postaviť "béčko", iné sa prekladali a ojedinele sa zrodila aj kontumačná prehra. Tá napríklad vyradila Ukrajinu do Ligy B, no tamojší Zväz sa s tým nehodlá zmieriť. Obrátil sa na Športový arbitrážny súd v Lausanne a pokúsi sa ho presvedčiť o tom, že kontumačne prehraný posledný zápas bol neregulárny.

Práve záverečný duel šesťkolového programu rozhodol o ukrajinskom zostupe, hoci sa ani nehral. Naši východní susedia cestovali do Švajčiarska, pričom domáci potrebovali na záchranu plný bodový zisk. Po prílete mali viacerí členovia výpravy pozitívne testy na Covid-19 a Švajčiarsko ich vykázalo do domácej karantény. Za pravdu mu dali aj vtedajšie predpisy UEFA, hoci po návrate a pretestovaní mali všetci pozitívni už negatívny výsledok testu. V oficiálnom zápise však svieti kontumačné víťazstvo domácich 3:0 a s ním aj posun na tretiu priečku. Arbitrážny súd zatiaľ nevyriekol ani predpoklad, kedy by mal vydať rozhodnutie v tejto veci. Nová edícia Ligy národov začína v júni 2022 a Ukrajina verí, že si bude môcť zahrať opäť elitnú kategóriu.

Či už by šlo o rozšírenie počtu jej členov na 17 alebo administratívne vyradenie Švajčiarska. Druhá možnosť je veľmi nepravdepodobná. Ukrajinská strana tvrdí, že novembrovému zápasu mal byť vypísaný náhradný termín alebo mal nasledovať žreb výsledku. V ňom sa do úsudia vložia tri scenáre - 1:0, 0:0 a 0:1, pričom Švajčiarov by ďalej posunulo len víťazstvo. Prípadný súdny úspech Ukrajiny by zrejme veľmi zaujímal aj niekoľko ďalších výberov. Pod hlavičkou UEFA sa totiž pre koronavírus neodohralo až dvanásť zápasov. Tie mali rôzny scenár, napríklad v prípade Slovana Bratislava vypadnutie v 1. predkole Champions League.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora