Články - 07.09.2019 16:51

Zápasu Česka s Kosovom predchádzali nacionalistické provokácie

Zdroj: sita

Sobotňajšiemu kvalifikačnému súboju o postup na ME 2020 vo futbale medzi domácim Kosovom a Českom predchádzal nepríjemný incident. Kosovská polícia zatkla ôsmich fanúšikov hostí, ktorí počas spomenutého stretnutia plánovali prelet dronom s prosrbsky orientovaným transparentom. Podľa hovorcu Futbalovej asociácie Českej republiky (FAČR) Michala Jurmana bol zatknutí šiesti muži a dve ženy, ktoré mali so sebou srbskú vlaku s nápisom "Kosovo je Srbsko" a tiež šesť nožov, dve vysielačky a pyrotechniku.

"Česká futbalová reprezentácia chce jasne deklarovať, že odmieta akékoľvek podobné správanie fanúšikov, ktoré spája politiku so športom. Situáciu rieši kosovská polícia v spolupráci s českou políciou a tiež ambasádou Českej republiky," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení FAČR. Vzhľadom na spomenuté skutočnosti budú sprísnené bezpečnostné opatrenia, pričom fanúšikovia hostí sa nedostanú na štadión s inou než českou vlajkou.

Kosovo vzniklo ako samostatný štát v roku 2008, no srbská strana to aj po vyše desiatich rokoch naďalej odmieta. Zaujímavosťou je, že Česko patrí medzi štáty, ktoré uznali samostatnosť Kosova. Slovensko medzi ne nepatrí a aj preto nemohli srbskí futbalisti Aleksandar Čavrič a Dejan Dražič hrajúci za Slovan Bratislava nastúpiť v zápase 2. predkola Európskej ligy proti tímu KF Feronikeli.