Články - 09.10.2019 11:27

Fínsko či Kosovo s historickou šancou na postup

Zdroj: Tomáš Horváth

Kvalifikácia na budúcoročný európsky šampionát vo futbale je v plnom prúde a so šancou na historický postup sú stále v hre niekoľké krajiny. Naopak problémy hlásia niektoré futbalové veľmoci na čele s Holandskom.

Štvorica s takmer istým postupom

Počas každého kvalifikačného cyklu sa nájdu krajiny, ktoré v ňom dominujú. Výnimkou nie je ani rok 2019, kedy prebieha tá aktuálna na EURO 2020. Aktuálne ju najlepšie majú rozohranú štyri krajiny. Najideálnejšiu pozíciu majú Belgičania, ktorým stačí jediné víťazstvo na definitívne spečatenie postupu. Najbližší zápas navyše hrajú doma proti San Marínu a tak sa dá očakávať, že sa práve Belgicko vo štvrtok stane prvou kvalifikovanou krajinou. Výbornú pozíciu tiež má dvojica TalianskoUkrajina. Oba celky hrajú najbližšie pred vlastnými fanúšikmi, Taliani s Grékmi, zatiaľčo Ukrajinci s poslednou Litvou. V týchto dvoch prípadoch by to teda taktiež mala byť ľahká úloha. Štvrtým celkom do partie so skvelou aktuálnou pozíciou je Španielsko. Osembodový náskok štyri zápasy pred koncom kvalifikácie síce nie je rozhodujúci, ale hráči z Pyrenejského polostrova doposiaľ nestratili ani bod, a tak je nepravdepodobné, že by o postup na budúcoročný šampionát ešte prišli.

Historická príležitosť pre outsiderov

Keďže sa na Majstrovstvách Európy 2020 predstaví až 24 tímov, šanca na postup sa otvorila aj pre krajiny, ktoré nie sú tradičným účastníkom záverečného turnaja. Vyzdvihnúť treba najmä Fínsko a Kosovo. Obe mužstvá sú horúcim adeptom na postup, keďže Fíni dlhodobo držia druhé miesto v tabuľke, na ktorom majú momentálne trojbodový náskok, zatiaľčo hráči Kosova strácajú len jediný bod na druhé Česko, s ktorým si ešte zahrajú pravdepodobne priamy zápas o post druhého postupujúceho zo skupiny A. Príležitosť zahrať si na budúcoročnom turnaji majú tiež hráči Rumunska, bojujúci v skupine F a zaujímavo tiež vyzerá situácia v skupine G. Tam je v hre o postup stále až päť krajín, keďže prvé Poľsko a piaty Izrael delí len päť bodov, čo môže priniesť ďalšie prekvapenia v podobe netradičného účastníka ME.

Problémy futbalových veľmocí

Kvalifikačné cykly majú už tradične svojich favoritov v podobe krajín, ktoré patria k futbalovým veľmociam. V niektorých rokoch sa však stáva, že aj majster tesár sa niekedy utne a favoritom postup o niekoľko bodov ujde. Tentokrát opäť niektorým krajinám hrozí, že sa na šampionát nedostanú. Z pätice Portugalsko, Nemecko, Holandsko, Chorvátsko a Francúzsko sa síce aktuálne na nepostupovej priečke nachádzajú len „Oranjes“, no v konečnom zúčtovaní teoreticky môžu mať oči pre plač až štyri z týchto krajín. Portugalcov by mohlo ohroziť Srbsko, s ktorým družina okolo Cristiana Ronalda má lepšie vzájomné zápasy, no prípadná strata bodov by sa mohla úradujúcim európskym šampiónom stať osudnou. V skupine C si čierneho Petra môže vytiahnuť jeden z dvojice NemeckoHolandsko. Prekvapením je aktuálne druhé miesto Severného Írska, ktoré za určitých okolností môže zamiešať postupové karty a vyradiť jedného z favoritov skupiny. Zaujímavo to tiež vyzerá v „našej“ skupine, kde síce Chorvátsko je na čele tabuľky, no bodové rozmedzie medzi prvými štyrmi celkami nie je natoľko veľké, aby „Hrvatska“ mohla byť pokojná. Najmenej nápadné by mohlo byť vypadnutie Francúzka. Hráči z krajiny galského kohúta síce okupujú druhé miesto v tabuľke, no húževnatí Islanďania už klopú na dvere a menším prekvapením je tiež Turecko, ktoré sa drží na čele skupiny H.

Slovenské šance 50 na 50

Reprezentácia pod vedením trénera Pavla Hapala sa momentálne nachádza na druhom mieste v skupine E. Strata jedného bodu na prvé Chorvátsko síce vyzerá veľmi nádejne, no na krk nám dýcha tretie Maďarsko s rovnakým počtom bodov ako má práve naša reprezentácia. Zo štvrtého miesta na celú situáciu dozerá Wales, ktorý má na svojom konte o zápas a tri body menej ako dvojica pred ním. Kľúčové budú najmä štvrtkové zápasy Slovenska s Walesom a Chorvátska s Maďarskom. Po nich by mohlo byť jasnejšie, kto bude mať aké šance v ďalšom priebehu kvalifikácie. Slovenskú reprezentáciu okrem duelu s Walesom ešte čaká cesta do Chorvátska a nakoniec aj domáci duel s Azerbajdžanom.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa ???????? ??????? ?????? (@israel_football_association),

Neznáme meno na čele tabuľky strelcov

Pri reprezentačných zápasoch sa často ukazuje sila jednotlivcov. Najlepší svetoví hráči dokazujú, že vedia ťahať nielen svoje kluby, ale aj národné tímy postavené vo viacerých prípadoch práve na nich. V tomto cykle by ste však mená ako Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappé, či Eden Hazard hľadali na čele tabuľky strelcov márne. Tým totiž kraľuje Izraelčan Eran Zahavi. Útočník, ktorý vo svojej kariére okrem domoviny pôsobil len v talianskom Palerme a momentálne v čínskom Kuang-čou R&F, nastrieľal v šiestich dueloch až deväť presných zásahov. Zároveň sa presadil v každom z piatich zápasov, v ktorých Izrael skóroval a s náskokom troch gólov vedie tento 32-ročný útočník tabuľku strelcov pred štvoricou Raheem Sterling, Arťom Dziuba, Marko Arnautovič a Harry Kane.

Európsky šampionát sa začína 12. júna 2020 a potrvá mesiac, presne do 12. júla, kedy vyvrcholí finálovým zápasom na londýnskom štadióne Wembley. Ešte predtým sa však skompletizuje „dvadsaťštvorka“ tímov, ktoré sa na prestížnom turnaji zúčastnia. Žreb základných skupín sa následne uskutoční 30. novembra tohto roka v rumunskej Bukurešti.