Články - 12.10.2019 10:51

Slzy otca videl prvýkrát! Po góle Angličanom

Zdroj: čtk/huste

Český futbalista Zdeněk Ondrášek prežil dokonalý debut v národnom tíme a ako náhradník rozhodol o senzačnej výhre 2:1 nad Anglickom v domácom zápase kvalifikácie majstrovstiev Európy.

Tridsaťročný útočník Dallasu nedokázal uveriť tomu, čo sa mu podarilo, a tiež snáď prvýkrát v živote videl svojho otca so slzami v očiach.

Ondrášek na štadióne v Edene prišiel na ihrisko v 65. minúte za Patrika Schicka a po dvadsiatich minútach z prvej strely v zápase skóroval.

„Mne to ešte nedošlo do hlavy. Teším sa, že som dostal šancu, aj keď som s ňou proti Anglicku úplne nepočítal. Som veľmi rád, keď vidím všetkých šťastných. Myslím, že mal otec slzy v očiach a možno prvýkrát som ho tak videl. Takže neuveriteľný večer,“ povedal Ondrášek novinárom.

V šestnástke sa po prihrávke Lukáša Masopusta odpútal od anglických obrancov a presnou strelou k žrdi prekonal brankára Jordana Pickforda.

„Ja som skoro všetky góly v Dallase dal takto z jednotky, po tom, ako ma našli chlapci. Hovoril som Janktovi, že keď bude mať loptu, tak nech to skúša centrovať. Masovi (Masopustovi) som to nepovedal, ale urobil to výborne. Ja som sa snažil trafiť bránu,“ opísal Ondrášek.

Keď ho reprezentačný tréner Jaroslav Šilhavý poslal na trávnik, nervózny nebol. „Jednoducho som sa tešil. Išiel som tam s tým, že ich mám presovať, podržať loptu. Kudy (Kúdela) sa ma pýtal, či dám gól. Ja som povedal, že dám. Prvý zápas v českom drese a ešte dať víťazný gól Anglicku, je to neuveriteľné, ale je to výsledok a vydreté víťazstvo celého tímu,“ uviedol bývalý hráč Českých Budějovíc, nórskeho Tromsö alebo Wisly Krakov.

Vôbec si nepamätal, ako gól oslávil. „Tam ani myšlienky neboli. Bežal som za chalanmi k lajne. Myslím, že Hušby (Hušbauer) tam už stál s otvorenou náručou, skočil som do nich. Ani neviem, či som sa smial. Bol som úplne inde,“ priznal Ondrášek.

Krátko pred gólom v nádejnej pozícii zazmätkoval, ale to ho nijako nerozhodilo. „Zdalo sa mi, že Maguire má bližšie k loptu a pôjde tam. Išiel som do toho sklzom, že mu to nejako zablokujem, a on sa zrazu zastavil. Takže to vyzeralo určite komicky a vyčítal som si to. Ale dôležité bolo, že som na to v sekunde zabudol a sústredil sa na ďalšiu loptu. Maso to urobil neuveriteľne, potom ma našiel a padlo to tam,“ vyhlásil Ondrášek.

Český tím urobil veľký krok k postupu na šampionát. Anglicku oplatil marcový historický debakel 0:5 z Wembley a pripravil mu prvú bodovú stratu v skupine. Albion v kvalifikáciách prehral prvýkrát od roku 2009 a po dlhých 43 zápasoch.

Zverenci trénera Jaroslava Šilhavého sa bodovo dotiahli súpera na čelo tabuľky a pred tretím Kosovom, ktoré má k dobru pondelňajší zápas s Čiernou Horou, majú štvorbodový náskok. Na šampionát postúpia prvé dva tímy zo skupiny, o ďalšie štyri miesta sa stretne 16 tímov podľa umiestnenia v Lige národov.

V ďalšom zápase kvalifikácie český tím 14. novembra v Plzni privíta Kosovo a skupinu zakončí o tri dni neskôr v Bulharsku. V pondelok si v Prahe zmeria sily v príprave so Severným Írskom.