Články - 13.10.2019 23:02

EURO2020: Ako sa zamotala naša skupina a čo to pre nás znamená?

Zdroj: sita/huste

Slovenskí futbalisti sa bratali s Paraguajom, zatiaľ čo Maďari zubami-nechtami ubránili jednogólovú výhru nad Azerbajdžanom a Wales sa kmásal s Chorvátskom 1:1. Čo to znamená pre Slovensko? Aké sú naše šance na postup?

O tom, či Slováci postúpia, sa rozhodne až v posledný deň kvalifikačných bojov 19. novembra. V našej E-skupine si Maďari splnili povinnosť, keď si poradili s Azerbajdžancami 1:0 gólom Korhuta a priebežne sa dostali na 2. priečku a pred Slovákov a o bod z Chorvátov, ktorí remizovali na ihrisku Walesu 1:1. Na ich vedúci gól zásluhou Vlašiča odpovedal tesne pred prestávkou Bale. Táto remíza nám vôbec nepomohla.

Chorváti už budú hrať iba domáci duel so Slovenskom a Maďarsko pôjde už len do Walesu. Wales a Slovensko si zahrajú aj s Azerbajdžanom.

Istotu postupu na šampionát nám dávajú len dve víťazstvá. Ak vyhráme v Chorvátsku a potom doma nad Azerbajdžanom, postúpime bez ohľadu na ostatné výsledky v skupine. Ak v Chorvátsku nevyhráme, musíme kalkulovať so súhrou ďalších výsledkov.

Ak nevyhráme v Chorvátsku a zdoláme Azerbajdžan, sú dve možnosti, ktoré nás pripravia o postup na šampionát. Prvá: Maďarsko vyhrá nad Walesom. Druhá: Wales vyhrá nad Azerbajdžanom aj nad Maďarskom.

Reprezentanti Belgicka ani pri istote postupu na futbalové majstrovstvá Európy 2020 nenechali nič na náhodu a potvrdili úlohu favorita aj v nedeľňajšom stretnutí I-skupiny kvalifikácie. Belgičania zvíťazili v Kazachstane 2:0 gólmi dvojice Batshuayi - Meunier, a na svoje konto si pripísali už ôsmy trojbodový zápis v aktuálnom kvalifikačnom cykle.

K postupujúcim tímom sa v nedeľu večer pridalo Rusko, ktoré v rovnakej skupine deklasovalo svojho priameho konkurenta Cyprus na jeho pôde 5:0. Škót McGinn čistým hetrikom pomohol pokoriť outsiderov zo San Marína (6:0) a vrátiť reprezentáciu svojej krajiny aspoň do boja o 3. priečku v I-skupine.

"Povinné" tri body si vybojovalo Holandsko, ktoré sa v Bielorusku dvakrát presadilo zásluhou Wijnalduma ešte v prvom polčase a hoci po zmene strán inkasovalo, víťazstvo 2:1 už nepustilo z rúk. "Oranjes" sa na líderskej pozícii v "céčku" dlho neohriali, lebo potom Nemci napriek skorému oslabeniu o vylúčeného Cana v druhom polčase zlomili odpor domácich Estóncov (3:0).

V G-skupine je známy prvý postupujúci. Až do záverečnej štvrťhodiny čakali priaznivci Poľska na prvý gól v sieti Severného Macedónska. Napokon sa dočkali aj druhého a po víťazstve 2:0 aj spečatenia vybojovania si účasti na ME. K nej sa priblížili aj Rakúšania, ktorí zvládli veľmi dôležitý duel v Slovinsku a vyhrali tam 1:0 gólom Poscha.

Výsledky - kvalifikácia ME 2020 - nedeľa:

C-skupina:

Bielorusko - Holandsko 1:2 (0:2)

Góly: 54. Drahun - 32. a 41. Wijnaldum

Estónsko - Nemecko 0:3 (0:0)

Góly: 52. a 58. Gündogan, 71. Werner, ČK: 16. Can (Nem.)

Slovinsko - Rakúsko 0:1 (0:1)

Gól: 21. S. Posch, ČK: 89. Popovič (Slovin.)

Cyprus - Rusko 0:5 (0:2)

Góly: 9. a 90.+ Čeryšev, 23. Ozdojev, 79. Dziuba, 89. Golovin, ČK: 28. Laifis (Cyp.)

Škótsko - San Maríno 6:0 (3:0)

Góly: 12., 27. a 45.+ J. McGinn, 65. Shankland, 67. Findlay, 86. Armstrong