Články - 14.10.2019 12:31

Zachránil Maďarov rozhodca? Azerbajdžan cíti veľkú krivdu

Zdroj: sita/youtube

Futbalisti Maďarska splnili v nedeľu základný predpoklad, aby zostali reálne v hre o postup z E-skupiny kvalifikácie majstrovstiev Európy 2020. V Budapešti potvrdili pred 15 000 divákmi úlohu favorita a Azerbajdžan zdolali najtesnejším rozdielom 1:0. Všetko však mohlo byť inak, nebyť rozhodnutia holandského hlavného arbitra Dennisa Higlera v úplnom závere stretnutia.

Pre zverencov trénera Marca Rossiho sa duel začal vyvíjať podľa predstáv, keď sa už v 10. min ujali vedenia zásluhou exportnej ďalekonosnej strely ľavačkou v podaní ľavého obrancu Mihálya Korhuta. V ďalšom priebehu poistku nepridali, a tak mohli kruto pykať. V druhej minúte nadstaveného času pri štandardnej situácii Araza Abdullajeva neubránili hráčov súpera v pokutovom území. Po hlavičke Šachrijara Ragimova dopravil Bahlul Mustafazade loptu za Pétera Gulácsiho, ale rozhodca gól neuznal, a tak si Maďari mohli zhlboka vydýchnuť. Mustafazade dostal žltú kartu za ruku, pričom spomalené zábery jasne ukázali, že k porušeniu pravidiel neprišlo, lebo skóroval bruchom.

"Na chvíľu sa mi zastavilo srdce, ale keď som videl, že rozhodca zapískal, zakričal som: 'Vďakabohu'. Naším zámerom bolo, aby sme dnes vyhrali. Bolo úplne jedno, akým spôsobom. To sme aj splnili, zvíťazili sme na nulu, to je najdôležitejšie," poznamenal maďarský záložník Dominik Szoboszlai. Veľké sklamanie zavládlo v azerbajdžanskom tábore. Neskrýval ho ani kouč Nikola Jurčevič: "Ťažko nájsť slová po takomto zápase. Blahoželám Maďarsku k víťazstvu, ale k priebehu duelu okrem posledných 30 sekúnd nemám čo povedať. Bolo to neuveriteľné. Bezprostredne po stretnutí som dostal množstvo správ, aj maďarskí novinári mi potvrdili, že holandský arbiter nám odoprel gól. Neskutočná chyba. Je mi ľúto predovšetkým mojich hráčov, ich práca vyšla nazmar. Azerbajdžan je malá krajina na futbalovej mape, ale aj tu žijú hrdí ľudia. Keď však zažijete niečo podobné, je to absurdné. Samozrejme, Maďarsko si zaslúžilo víťazstvo, ale nám nemali odoprieť jasný gól, zaslúžili sme si ho."

Bezprostredne po góle sa chorvátsky šéf azerbajdžanskej lavičky dožadoval vysvetlenia. "Spýtal som sa na dôvod neuznania gólu, ale nedočkal som sa odpovede. Po zápase som zašiel za hlavným arbitrom, snažil som sa byť čo najviac korektný, keďže ani sám nemôžem vidieť všetko, čo sa udeje na ihrisku. On mi odvetil, že urobil správne rozhodnutie a presvedčím sa o tom po dueli. Vôbec mi však neobjasnil dôvod tohto verdiktu," prezradil Jurčevič. Na začiatku štandardnej situácie, ktorá vyvolala búrku nevôle u hostí, bol Araz Abdullajev. "Bahlul Mustafazade mal v závere gólovej akcie ruku ďalej od tela, čo zrejme zmiatlo rozhodcu. Na druhej strane je tu však aj jeho asistent, ktorý to mal vidieť. Nikto nerátal s tým, že to neuzná," skonštatoval Abdullajev.