Články - 16.10.2019 11:21

Najlepší strelec kvalifikácie ME sa na šampionát vôbec nemusí dostať

Zdroj: Huste.tv/transfermarkt.com

Kvalifikačný cyklus o postup na budúcoročný európsky šampionát sa pomaly, ale iste blíži ku koncu. Krajiny, ktoré prekvapujú svojimi výkonmi, sme podrobnejšie sledovali pred uplynulými zápasmi, no v kategórii strelcov sa naďalej vyníma prekvapivé meno. Útočník izraelskej reprezentácie Eran Zahavi vedie tabuľku kanonierov s jedenástimi presnými zásahmi.

Zakončovateľ čínskeho klubu Kuang-čou R&F sa postaral o väčšinu gólov svojho národného tímu, no ani to nemusí stačiť na prekvapivý postup Izraela. Ten sa totiž momentálne v tabuľke nachádza až na piatom mieste, no strata na druhé Rakúsko je v tejto chvíli päťbodová, a tak stále existuje teoretická šanca na postup. Najväčšiu zásluhu na tom, že je Izrael stále v hre, má práve Zahavi, ktorý z pätnástich gólov svojej reprezentácie dal až jedenásť. Vďaka tomu sa stále medzi strelcami nachádza pred menami ako Harry Kane, Cristiano Ronaldo, či Romelu Lukaku.

Na klubovej úrovni toho 32-ročný zakončovateľ zažil pomerne dosť, no nedá sa hovoriť o veľkokluboch, v ktorých by pôsobil. Po anabáze v rodnej krajine, kde hral napríklad za Hapoel Tel Aviv, sa presunul do talianskeho Palerma. Odtiaľ sa však znova vrátil domov, kde nastupoval za Maccabi Tel Aviv. Tam si ho po gólovo plodných sezónach vyhliadol čínsky klub Kuang-čou R&F, za ktorý nastupuje už vo štvrtej sezóne. Počas svojho pôsobenia v Ázii zaknihoval v lige v 93 zápasoch až 84 gólov. Najlepším strelcom súťaže je aj v tomto ročníku, keď vedie s prehľadom o desať gólov.

Naposledy sa podobná situácia, keď sa najlepší strelec európskej kvalifikácie na EURO nedostal, stala pred šampionátom v roku 2008. Vtedy tabuľku kanonierov ovládol David Healy, reprezentant Severného Írska. Jeho krajina sa však na šampionát nedostala. Či sa po dvanástich rokoch zaujímavá situácia zopakuje, sa dozvieme už počas novembrového záveru kvalifikácie. Zahavi má pred svojim úhlavným prenasledovateľom Arťomom Dziubom z Ruska dvojgólový náskok a v poslednom dvojzápase sa bude snažiť udržať na čele tejto štatistiky.