Články - 17.11.2019 13:22

Gól na domácom trávniku po šiestich rokoch

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv/UEFA.com

Počas včerajších zápasov kvalifikácie o postup na EURO 2020 bola pozornosť slovenských fanúšikov upriamená najmä na duel v chorvátskej Rijeke. Svoju históriu však prepísala iná krajina. San Maríno totiž na domácej pôde skórovalo po dlhých šiestich rokoch.

Dvadsať zápasov a hrozivé skóre 0:71. To bola do včerajška domáca bilancia futbalového trpaslíka v rámci všetkých medzištátnych zápasov. Presnejšie tých, ktoré hráči San Marína odohrali od 15. októbra 2013. Zápas predtým totiž dokázali pri prehre s Poľskom na domácom trávniku aspoň skórovať. To sa však stalo ešte 10. septembra 2013, teda pred viac ako šiestimi rokmi. Presne toľko času ubehlo odvtedy, čo San Maríno naposledy doma dalo gól.

Tento historický moment sa zopakoval práve počas včerajšieho duelu proti Kazachstanu. Hostia viedli 3:0 už po prvom polčase a tak sa nemali príliš kam hnať. To dokázali využiť domáci futbalisti, ktorí sa v 77. minúte radovali z korigujúceho presného zásahu na 1:3. Takým výsledkom sa zápas aj skončil, čo znamená, že outsider dokonca druhý polčas vyhral. Ďalší veľký míľnik v histórii reprezentácie San Marína, veď naposledy vyhrala polčas ešte 17. októbra 2007 v zápase proti Walesu. V celej svojej histórii vyhral futbalový trpaslík len jediný medzištátny zápas. Stalo sa tak 28. apríla 2004, kedy San Maríno zdolalo doma Lichtenštajnsko 1:0.