Články - 19.11.2019 16:24

Zdanlivo o nič nešlo. Božikovov gól Česku riadne zavaril

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

V predposlednom kvalifikačnom zápase Česi zdolali Kosovo 2:1, zaistili si účasť na európskom šampionáte a v Bulharsku im v posledný hrací deň o nič nešlo. Na Štadióne Vasila Levskeho mali viac streleckých pokusov ako súper, avšak prehrali 0:1. Zariadil to zásahom v 56. minúte Slovanista Vasil Božikov, no šlo len o formalitu. To sa však ukázalo ako veľmi povrchný pohľad na vec, najmä s ohľadom na samotný šampionátový žreb.

Pokojne sa môže stať, že naši susedia budú pri žrebe až vo štvrtom výkonnostnom koši, čo samozrejme bude znamenať náročnejších súperov v skupine. Pritom, v prípade, že by v Sofii získali plný bodový zisk, mohli byť súčasťou druhého koša a plniť tak pozíciu favorita na postup. S istou miestenkou na siedme EURO po sebe, ale celkom s napätím bude partia okolo trénera Jaroslava Šilhavého sledovať posledný kvalifikačný hrací deň.

Zaujímať ich bude aj naša skupina, kde budú veriť, že Maďari neroznesú Wales. Najhorší možný scenár pre Česko by sa naplnil v prípade kombinácie štyroch výsledkov - švajčiarskeho víťazstva nad Gibraltárom, švédskej výhry nad Faerskými ostrovmi, fínskeho triumfu v Grécku a maďarského víťazstva nad Walesom aspoň štvorgólovým rozdielom. Švajčiari aj Švédi svoju úlohu favorita naplnili, zatiaľ čo Fínsko na juhu Európy neuspelo. Ak dnes nepríde demontáž Walesu, Česko bude "zahojené".

Kým Česi boli v najaktuálnejšom vydaní svetového renkingu na 43. priečke, Slováci sú v trochu pokojnejších vodách. Oddeľuje nás až šestica európskych výberov. Pozície pre žreb, ktorý sa uskutoční 30. novembra, sú však veľmi neisté a máloktorá krajina vie už dnes s istotou povedať, do ktorej výkonnostnej kategórie bude zaradená. Múdrejší budeme po konci aktuálneho kvalifikačného cyklu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora