Články - 22.11.2019 18:31

Čas prehodnotiť prívlastky trpaslíkov či outsiderov

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Že v súčasnom futbale už neexistujú trpaslíci či fackovací panáci, býva vnímané ako chabý pokus ospravedlniť nenaplnenie pozície favorita. Lenže aktuálny kvalifikačný cyklus nám opäť ukázal, že aj menej zvučné výbery dokážu papierovo silnejšieho súpera poriadne natrápiť, nazbierať na ňom body a vo viacerých skupinách by sme s problémami hľadali výber, ktorý by mal mať na konte nula bodov a hrozivo vyzerajúce skóre.

Reprezentácie, ktoré v kvalifikácii o EURO 2020 nedokázali zabodovať, sú len dve. V San Maríne prebieha proces "profesionalizovania" veľmi pomaly, ak vôbec. Mimoriadne tento tím oslávil už len fakt, že sa mu podarilo streliť gól, pretože ten v kazašskej sieti ukončil dlhé šesťročné čakanie. Druhou krajinou bez bodu bol Gibraltár. Ten svoju futbalovú históriu píše len šesť rokov a hoci dokázal v prípravných zápasoch aj v Lige národov zaznamenať zopár víťazstiev, konkurencia Gruzínska, Dánska, Írska či Švajčiarska bola preň už príliš.

Všetci ostatní dokázali aspoň bod v ôsmich respektíve desiatich dueloch ukoristiť. Za zmienku pritom stojí fakt, že z desiatich tímov, žrebovaných z najslabšieho výkonnostného koša, skončilo skutočne na chvoste poradia len šesť. Najviac pozornosti si ukrojilo Kosovo, ktoré bolo ešte do predposledného kola v hre o postupovú miestenku. Posledné miesto skupiny, ktorej súčasťou bolo aj Česko, obsadila senzačne Čierna Hora. V jej kádri pritom sú hráči ako Adam Marušić alebo Nikola Vukčević, ktorých hodnoty sú vyčíslované v miliónoch eur. Spomedzi papierovo slabších mužstiev príjemne prekvapila aj Andorra, Bielorusko a Luxembursko. Celok z Pyrenejí už v Nations League ukázal, že na tom nie je až tak biedne ako kedysi. Zabodoval v štyroch zo šiestich zápasov a v kvalifikácii pridal domáce víťazstvo nad Moldavskom a nečakanú remízu s Albánskom, účastníkom EURO 2016. Rovnako štyri body nazbieralo aj Luxembursko, za seba tak odsunulo Litvu, a Bielorusi, ktorí šli do akcie ako trinásty najslabší tím kontinentu, poriadne natrápili Holanďanov aj Severných Írov, zatiaľ čo na Estónsku ukoristili štyri body.

Nie je to len o tímoch, ktoré svoje kvalifikačné skupiny doplnili z piateho a šiesteho koša. Trend vyrovnávania európskeho futbalu potvrdili aj ďalšie krajiny, ktoré síce mali v pláne zbierať body vo väčšom, avšak v postupovej matematike sa s nimi vôbec nepočítalo. Také Fínsko ešte pred tromi rokmi uzatváralo prvú stovku svetového renkingu, no odvtedy si polepšilo o takmer päťdesiat priečok, v Nations League zvalcovalo svoju skupinu v Lige C, postúpilo a prvý raz v histórii sa predstaví na majstrovstvách Európy. Severné Macedónsko zase nečakane intenzívne ponaháňalo postupujúcich vo svojej kvalifikačnej skupine, kde z desiatich zápasov zabodovalo v šiestich. Úplne iné okolnosti ako pred kvalifikáciou MS 2018, kedy v 21-zápasovom období táto krajina oslavovala víťazstvo len trikrát. Pre mnohých až nečakane futbalovú tvár ukázal aj tím Gruzínska, ktorý viedol Vladimír Weiss starší. Vo svojej päťčlennej skupine síce bolo až štvrté, no v ôsmich dueloch nazbieralo osem bodov.

Gruzínsko, Bielorusko, Kosovo a Severné Macedónsko sú dokonca stále v hre o miestenku na EURO a zhodou okolností sa všetci štyria stretli v jednej vetve pavúka. V prvom barážovom kole sa Gruzínci stretnú s Bielorusmi a Macedónci s Kosovčanmi. Víťazi zvedú súboj v kole číslo dva a jeho víťaz sa zaradí medzi posledných štyroch, zatiaľ neznámych, účastníkov šampionátu. V hre je aj Slovensko, ktoré začína proti Írsku a v prípade postupu vyzve lepšieho z dvojice Bosna a Hercegovina - Severné Írsko. Okrem toho sa stretnú Bulhari s Maďarmi, Islanďania s Rumunmi, Nóri so Srbmi a Škótsko bude hrať proti Izraelu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora