Články - 30.11.2019 23:56

Skupiny EURO 2020

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

V rumunskej Bukurešti sa v sobotu podvečer uskutočnil žreb skupinovej časti budúcoročných futbalových majstrovstiev Európy. Tie sa opäť budú konať za účasti 24 reprezentačných mužstiev, a to v dvanástich mestách naprieč "starým kontinentom". Šampionát pripomenie 60. výročie od premiérovej edície turnaja, ktorý prvýkrát zorganizovali už v roku 1960, vtedy ešte pod názvom Pohár národov.

Bezpochyby najzaujímavejšou skupinou bude H-skupina, v ktorej na seba natrafia Nemecko, majster sveta Francúzsko a úradujúci európsky šampión Portugalsko. Konkurovať môže aj zloženie "déčka", kde sa ocitlo Anglicko, Chorvátsko a Česko.

ME sa uskutočnia od 12. júna do 12. júla 2020, a to v nasledovných mestách: Amsterdam, Baku, Bilbao, Budapešť, Bukurešť, Dublin, Glasgow, Kodaň, Londýn, Mníchov, Petrohrad a Rím. Úvodný zápas šampionátu sa uskutoční na Olympijskom štadióne v talianskej metropole Rím medzi domácou "azúrovou squadrou" a Tureckom. V londýnskom Wembley sa budú hrať oba semifinálové súboje aj finálový duel.

Na veľkej futbalovej "fieste" sa stále môže zúčastniť aj Slovensko. Tím trénera Pavla Hapala skončil v kvalifikačnej E-skupine na nepostupovom 3. mieste za Chorvátskom a Walesom, ale bude mať šancu v tzv. opravnom termíne - v play-off B-divízie Ligy národov. Na budúci rok 26. marca však musí zvládnuť domáce semifinále proti Írom a následne aj finálový duel 31. marca na trávniku lepšieho z dvojice Bosna a Hercegovina - Severné Írsko. Mužstvo SR sa v prípade postupu predstaví v základnej E-skupine spolu so Španielskom, Poľskom a Švédskom a jednotlivé stretnutia proti týmto súperom by odohralo v Bilbau a Dubline.

Takisto ako pri premiére súčasného formátu podujatia vo Francúzsku 2016, aj počas budúcoročných ME postúpia z každej zo šiestich štvorčlenných skupín prví dvaja. Tých na osemfinálovú šestnástku účastníkov doplnia štyri najlepšie tímy z tretích miest.

Zloženie základných skupín záverečného turnaja budúcoročných XVI. majstrovstiev Európy vo futbale (12. júna - 12. júla 2020):
A-skupina (Rím, Baku): Taliansko, Švajčiarsko, Turecko, Wales
B-skupina (Petrohrad, Kodaň): Belgicko, Rusko, Dánsko, Fínsko
C-skupina (Amsterdam, Bukurešť): Ukrajina, Holandsko, Rakúsko, víťaz play-off D-divízie LN
D-skupina (Londýn, Glasgow): Anglicko, Chorvátsko, Česko, víťaz play-off C-divízie LN
E-skupina (Bilbao, Dublin): Španielsko, Poľsko, Švédsko, víťaz play-off B-divízie LN
F-skupina (Mníchov, Budapešť): Nemecko, Francúzsko, Portugalsko, víťaz play-off A-divízie LN

Poznámka: Ak sa víťazom play-off A-divízie LN stane Rumunsko, zaradí sa do základnej C-skupiny ME 2020 a víťaz play-off D-divízie LN pôjde do F-skupiny šampionátu.

Nasadenie účastníkov ME 2020 pred žrebom skupinovej fázy:
1. kôš: Belgicko, Taliansko, Anglicko, Nemecko, Španielsko, Ukrajina
2. kôš: Francúzsko, Poľsko, Švajčiarsko, Chorvátsko, Holandsko, Rusko
3. kôš: Portugalsko, Turecko, Dánsko, Rakúsko, Švédsko, Česko
4. kôš: Wales, Fínsko, víťaz play-off A-divízie LN, víťaz play-off B-divízie LN, víťaz play-off C-divízie LN, víťaz play-off D-divízie LN

Zloženie semifinálových a finálových zápasov play-off jednotlivých divízií Ligy národov (semifinále sa budú hrať 26. marca, finále 31. marca 2020, pozn.), ktoré vyžrebovali 22. novembra:

A-divízia
semifinále: Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko
finále: Bulharsko/Maďarsko - Island/Rumunsko

B-divízia
semifinále: Bosna a Hercegovina - Severné Írsko, Slovensko - Írsko
finále: Bosna a Hercegovina/Severné Írsko - Slovensko/Írsko

C-divízia
semifinále: Škótsko - Izrael, Nórsko - Srbsko
finále: Nórsko/Srbsko - Škótsko/Izrael

D-divízia
semifinále: Gruzínsko - Bielorusko, Severné Macedónsko - Kosovo
finále: Gruzínsko/Bielorusko - Severné Macedónsko/Kosovo

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora
Tagy: EURO2020 žreb