Články - 17.03.2020 15:12

Baráž s Írskom v júni, EURO v 2021!

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: huste.tv/sita

Tohtoročné majstrovstvá Európy vo futbale naplánované od 12. júna do 12. júla 2020 sa definitívne odkladajú. Počas utorňajšej videokonferencie, na ktorej sa zúčastnili aj funkcionári 55 členských štátov, európskych futbalových líg a lídri FIFPro, poprední predstavitelia Európskej futbalovej únie (UEFA) rozhodli, že kontinentálny šampionát sa uskutoční o dvanásť mesiacov neskôr, konkrétne od 11. júna do 11. júla 2021.

Strešný orgán európskeho futbalu prijal toto opatrenie v súvislosti s dosiaľ nekontrolovateľným šírením koronavírusu na "starom kontinente". Oficiálne to v utorok popoludní potvrdil aj výkonný výbor UEFA.

"Sme na čele športu, ktorý zráža na zem neviditeľný a rýchlo sa pohybujúci súper. Futbalová komunita musí preukázať zodpovednosť, jednotu, solidaritu a altruizmus. Zdravie všetkých je priorita a v tomto duchu UEFA prijala viacero opatrení, aby aktuálnu sezónu bolo možné dokončiť.

Som hrdý na reakciu mojich kolegov z celej Európy, ktorí preukázali skutočného ducha spolupráce. Každý musel niečo obetovať, aby sme dosiahli čo najlepší výsledok," povedal prezident UEFA Aleksander Čeferin a pokračoval:

"Je neradostné sledovať, že namiesto oslavy nášho 60. výročia zostávajú prázdne štadióny a opustené sú fanúšikovské zóny. Najväčšou obeťou je presun ME, čo pre UEFA predstavuje obrovské náklady.

Urobíme však všetko pre to, aby to nemalo vplyv na podporu amatérskeho futbalu, ženský futbal a rozvoj nášho športu v každej z 55 členských krajín. Pri našom rozhodovaní bol všeobecný prospech nad finančnými otázkami."

Ďalšie detaily UEFA neprezentovala, no plánuje zriadiť špeciálne pracovné skupiny, ktoré zapracujú všetky zmeny do medzinárodných kalendárov. V tomto smere podali pomocnú ruku aj lídri federácií ďalších kontinentov či prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino.

Juhoameričania rovnako v utorok zrušili svoj kontinentálny šampionát Copa América pod hlavičkou CONMEBOL a rovnako ho preložili o jeden rok na leto 2021. Situácia sa ešte môže meniť, všetko bude záležať na ďalšom šírení koronavírusu v Európe a vo svete.

Všetky medzištátne prípravné stretnutia a barážové zápasy o postup na ME, ktoré sa mali uskutočniť v marcovom asociačnom termíne, sa budú konať v júni tohto roka. Nový termín konania budú mať aj kvalifikačné zápasy o postup na MS 2022 v Katare naplánované na jún budúceho roka, zatiaľ ho však neoznámili.

Finálový turnaj európskej Ligy národov 2020/2021, ženské ME 2021 a aj ME hráčov do 21 rokov, ktoré sa mali konať počas budúcoročného leta, taktiež presunú. Všetky kluby by mali byť povinné uvoľniť hráčov pre potreby reprezentačných tímov aj v novourčených termínoch.

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik priznal, že vzhľadom na situáciu v celej Európe toto rozhodnutie očakával. "Je to logické rozhodnutie, žiadne iné neprichádzalo do úvahy. Pre nás je najdôležitejšie to, že bol zrušený marcový termín barážových zápasov a je odložený na neskorší termín, ktorý odkomunikujeme hneď, ako ho budeme vedieť.

Ja som veľmi rád, že zvíťazil zdravý rozum. Zdravie je prvoradé a od toho sa odvíja všetko. Som veľmi rád, že si to uvedomujú aj čelní predstavitelia UEFA.

Toto bola základná premisa mítingu, ktorý sme absolvovali. Euro je odložené na budúci rok. Všetky ostatné súťaže reprezentácií, ME žien, ME do 21 rokov, turnaje mládežníckych reprezentácií, sú odložené a budú odkomunikované neskôr v rámci pracovných skupín, ktoré vytvorí UEFA," povedal Kováčik na webe SFZ a dodal, že druhá edícia európskej Ligy národov 2020/2021 nebola predmetom diskusie utorňajšieho mítingu.

Zároveň podotkol, že UEFA pracuje s viacerými scenármi pre jej klubové súťaže - Ligu majstrov a Európsku ligu.

Už nenápadná správa britského Daily Mirror, že UEFA ešte pred začiatkom utorňajšej videokonferencie stornovala rezervácie hotelov v hostiteľských mestách ME 2020, poslúžila ako náznak, že poprední európski futbaloví predstavitelia boli už pred mítingom nastavení na scenár preloženia šampionátu.

Členka Rady Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), Talianka Evelina Christillinová, zasa v priebehu soboty potvrdila, že UEFA momentálne aktívne pracuje nad odložením ME 2020.

Ďalšou indíciou bola taktiež počas uplynulého víkendu informácia webu theathletic.co.uk, podľa ktorej UEFA upovedomila dodávateľov, aby sa nepripravovali na ME 2020 v letnom termíne.

Posunutie termínu ME poskytne priestor na dokončenie ligových súťaží v jednotlivých európskych krajinách - tie by mali dohrať do 30. júna.

Podľa webu Poľského futbalového zväzu (PZPN) sa na dohrávané zápasy nebude vzťahovať exkluzivita hracích časov. Znamená to, že národné súťaže sa tak budú môcť hrať aj uprostred týždňa a duely európskych súťaží aj cez víkend.

Termíny predkôl budúcej európskej pohárovej sezóny 2020/2021 určia v závislosti od toho, kedy sa podarí dokončiť aktuálnu sezónu v jednotlivých európskych krajinách.

Čo sa týka aktuálnej edície európskych pohárových súťaží, Ligy majstrov a Európskej ligy, poľský web Sportowe Fakty referuje, že termíny konania finálových zápasov posunuli o mesiac neskôr.

Rozhodujúci duel EL by sa mal uskutočniť 24. júna, finále LM o tri dni neskôr. Dejiská týchto duelov, Istanbul a Gdansk, by mali zostať nezmenené.

"Rozhodnutia UEFA predpokladajú optimistické varianty. Toto je všeobecný náčrt možných scenárov, ale nasledujúce týždne ukážu, či bude možná realizácia týchto záložných plánov," povedal prezident PZPN a člen výkonného výboru UEFA Zbigniew Boniek.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora