Články - 19.11.2020 16:07

ME s tromi "céčkovými" tímami, dvaja "áčkari" absentujú

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

UEFA bude v kalendárnom roku 2021 zároveň držať pri živote dve medzištátne súťaže. Keďže v Lige národov aj na EURO hrajú tie isté mužstvá, očakáva sa, že sa aj budú umiestňovať na porovnateľných pozíciách. Neplatí to však úplne. Na šampionát sa možno kvalifikovať aj absolútne nezávisle od Nations League, kým svetový renking je len pomocným kritériom pre tvorbu výkonnostných košov pred žrebom. Dôkaz ponúklo hneď niekoľko úspešných kvalifikantov. Popri tíme Slovenska aj Severné Macedónsko alebo Turecko. Naopak, Island či Bosna a Hercegovina pôsobia v mladšej súťaži o poznanie lepšie ako vypovedá neúčasť medzi 24-člennou európskou šampionátovou smotánkou.

​​Majstrovstvá Európy sú predsa len turnajom s bohatšou históriou a väčším šmrncom. Preto možno slovenský tím zaradiť medzi tie šťastnejšie prípady. Hoci sme zo šiestich duelov Ligy B vyhrali len jediný a zostupujeme do "céčka", na vrchole sezóny chýbať nebudeme. Podobný osud postihol aj Turkov. Tí sa pritom na EURO dostali z 2. miesta kvalifikačnej skupiny, nemuseli sa trápiť ani v baráži, no druhú medzištátnu súťaž popri tom nezvládli. V konkurencii Maďarska, Srbska a Ruska obsadili štvrté miesto a v novej sezóne budú v Nations League patriť až medzi štvrtú desiatku mužstiev európskeho kontinentu. Tam patrí aj Severné Macedónsko, ktoré však na šampionát postúpilo cez vetvu, ktorej úlohou bolo turnaj "globalizovať" a pridať naň aj trpaslíka. Na ich obhajobu, o účasť v Lige B bojovali do posledného dňa, no prehra s Arménskom znamená postup súpera.

Kontrasty možno nájsť aj opačné. Liga národov niektoré celky zaradila medzi "áčkové", čiže šestnásťčlennú elitu kontinentu. Napriek tomu sa v súbežnej kvalifikácii nezmestili medzi 24 účastníkov Majstrovstiev Európy 2021. Ide o Island s Bosnou a Hercegovinou. Obaja, podľa očakávaní, obsadili posledné miesto svojej skupiny, pričom severania boli jediným tímom Ligy A, ktorý nezískal ani bod. Tým naznačili, že ich účasť na ME 2016 a MS 2018 vystrelila privysoko a potvrdili to aj v šampionátovej kvalifikácii, v ktorej im chýbali štyri body na postup zo skupiny. Po barážovom postupe cez Rumunsko nestačili na Maďarov. Bosniaci vypadli ešte o jedno kolo skôr. V úvode baráže o EURO ich pokorilo Severné Írsko. V novej edícii Nations League bude v Lige A aj Česko, Maďarsko, Wales a Rakúsko. Spomedzi nich sa všetci dostali aj na EURO.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora