Články - 20.12.2020 15:02

Česi ho nenávidia, legendárny Talian najlepším rozhodcom histórie

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Hoci prestížny francúzsky futbalový magazín France Football tento rok neurčil víťaza Zlatej lopty, nejaké to oceňovanie pripravil. Dal mu nadčasovú podobu a zameral sa na rozhodcu, ktorý si zaslúži honor najlepšieho všetkých čias. Tak trochu podľa očakávaní zaňho označil Taliana Pierluigiho Collinu, ktorý najslávnejšiu časť svojej aktívnej rozhodcovskej kariéry prežil v rokoch 1998 až 2003 a po jej konci sedel na viacerých funkcionárskych stoličkách. Momentálne je šéfom Rozhodcovskej komisie UEFA.

"Keď máte vybrať najlepšieho rozhodcu histórie, prvé meno, ktoré vám napadne, je jednoznačne Pierluigi Collina. Od svojho debutu v roku 1977 až po posledný zápas v roku 2005 písal históriu futbalu," odôvodnil jeho výber uznávaný časopis. Bolonský rodák pískal 40 zápasov Ligy majstrov, 240 v Serie A a zúčastnil sa dvoch svetových a dvoch európskych šampionátov. Najväčšími duelmi jeho kariéry bolo rozhodne finále Ligy majstrov v roku 1999 medzi Bayernom a Manchestrom United alebo finále Majstrovstiev sveta 2002 medzi Nemeckom a Brazíliou. Jeden "nezabudnuteľný" zápas jeho kariéry si však pamätajú aj českí fanúšikovia. EURO 2000 sa pre ich národný tím skončilo už skupinovou fázou po prehre 0:1 s Holandskom. K tej Collina pomohol sporne odpískanou penaltou v 89. minúte.

Šesťnásobný najlepší rozhodca sveta bol rozhodne najväčším ašpirantom na tento honor, ak nie jediným. Šesťkrát po sebe si cenu pre najlepšieho arbitra nikdy neodniesol nik iný. Medzi viackrát ocenenými mužmi možno spomenúť Maďara Sánodra Puhla, ktorý bol Collinovým predchodcom a pískal finále MS 1990, 1998 a finálové zápasy Ligy majstrov v rokoch 1996 a 1998. Po Collinovej ére si cenu trikrát v rozpätí štyroch rokov odniesol Nemec Markus Merk a po dva razy Angličan Howard Webb s Talianom Nicolom Rizzolim.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora