Články - 18.01.2021 09:01

Česi pripravujú film o bývalej futbalovej hviezde

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Hoci s futbalom začal o poznanie neskôr ako sa odporúča, stal sa najlepším strelcom v histórii českej reprezentácie. Nik pravdepodobne v dohľadnej dobe jeho 55 presných zásahov neprekoná a naši susedia pripravujú o Janovi Kollerovi film. "Příběh obyčejného kluka" vyrozpráva príbeh o tom, ako sa môže chlapec zo Smetanovej Lhoty dostať až na vrchol tohto športu, do pozície hviezdy Dortmundu. Pracuje na tom režisér Petr Větrovský, ktorého našinec môže poznať najmä vďaka športovému dokumentu o Attilovi Véghovi.

Pri prezentácii filmu Koller skromne priznal, že v dnešnej dobe by už takú úspešnú kariéru nemusel dosiahnuť: "Štýl dnešných útočníkov je trochu iný, takže sa viac presadzujú nižší hráči. Hrá sa rýchlejšie a dynamickejšie," Žiaducou ofenzívnou zbraňou bol vo svojich najslávnejších časoch najmä pre svoju výšku, ktorá z neho robila prakticky nebránitelného hlavičkára. Po pôsobení v Sparte Praha hral za belgický Lokeren a Anderlecht, po ňom v spomenutej Borussii Dortmund a následne aj za Monako, Norimberg a Samaru.

Trénovanie ho na rozdiel od mnohých svojich rovesníkov neláka. Je však jednou z postáv, ktoré v českom futbale bojujú z očistenie od korupcie a podvodov. Ak sa vrátime k samotnému filmu, ten by mal mapovať aj jeho veľké kamarátstvo s Tomášom Rosickým, dva belgické majstrovské tituly, jeden nemecký aj tri účasti na Euro. Tá prostredná v roku 2004 mala pre Čechov dokonca bronzovú príchuť, pričom Koller strelil dva góly.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora