Články - 18.03.2021 18:00

EURO U21: Španielsko ako úradujúci šampión opäť favoritom na zisk titulu

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv/UEFA.com

Z posledných piatich európskych mládežníckych šampionátoch boli až štyrikrát vo finále, pričom trikrát v ňom uspeli. Reč je o reprezentantoch Španielska, ktorí budú aj tento rok patriť k najväčším favoritom na majstrovský titul. V konkurencii Slovinska, Talianska a Česka majú v základnej skupine pomôcť aj už skúsení hráči.

Tréner Luis de la Fuente totiž má k dispozícii až siedmich futbalistov s trhovou hodnotou minimálne 10 miliónov eur. Najhodnotnejším hráčom je Marc Cucurella z Getafe, ktorého cena sa aktuálne šplhá na 20 miliónov eur. Chýbať nebudú ani zástupcovia FC Barcelona - Riqui Puig a Oscar Mingueza či kmeňový hráč Realu Madrid Brahim Diaz, ktorý je na hosťovaní v milánskom AC. Aj títo futbalisti by tak mali pomôcť k obhajobe titulu spred dvoch rokov. Španieli vtedy prehrali len jediný zápas, a to v skupine s Talianskom. Odvtedy ale nezaváhali a radovali sa tak z cenného úspechu. Veľmi dobrú bilanciu majú španielski reprezentanti na posledných piatich mládežníckych šampionátoch, keď boli až štyrikrát vo finále a trikrát turnaj vyhrali.

V kvalifikácii na EURO 2021 stratili španielski futbalisti len dva body, keď remizovali s Izraelom 1:1. To bol vôbec jediný gól, ktorý Španielsko v kvalifikácii inkasovalo. Päťnásobní európski šampióni v tejto vekovej kategórii tak nemôžu pomýšľať na nič iné ako majstrovský titul. Zložitejšie to však tento rok môžu mať kvôli špecifickému formátu. Základné skupiny odohrajú všetky tímy už čoskoro, počas najbližšej reprezentačnej prestávky. Vyraďovacia časť je ale na programe až na prelome mája a júna, čo môže ovplyvniť výkony jednotlivých tímov. Na úvod šampionátu čaká Španielov domáce Slovinsko.

Súpiska Španielska na ME do 21 rokov:
Brankári: Álex Domínguez (Las Palmas), Álvaro Fernández (Huesca), Josep Martínez (Lipsko)
Obrancovia: Pipa (Huddersfield), Marc Cucurella (Getafe), Jorge Cuenca (Almería), Adriá Pedrosa (Espanyol), Hugo Guillamón (Valencia), Oscar Mingueza (FC Barcelona), Juan Miranda (Real Betis), Mateu Morey (Dortmund)
Stredopoliari: Brahim Díaz (AC Miláno), Ander Barrenetxea (Real Sociedad), Fran Beltrán (Celta Vigo), Manu García (Sporting Gijón), Jon Moncayola (Osasuna), Álex Pozo (Eibar), Riqui Puig (FC Barcelona), Gonzalo Villar (AS Rím), Martín Zubimendi (Real Sociedad)
Útočníci: Dani Gómez (Levante), Javi Puado (Espanyol), Abel Ruiz (Braga)

Program Španielska na ME do 21 rokov:
24. marca: Španielsko - Slovinsko
27. marca: Španielsko - Taliansko
30. marca: Španielsko - Česko

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora