Články - 10.04.2021 15:11

Slováci možno odohrajú duely Eura v Londýne a Seville

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

AKTUALIZÁCIA:
Slovenskí futbaloví reprezentanti by mohli odohrať zápasy skupinovej časti tohtoročných majstrovstiev Európy v Londýne a Seville, namiesto Dublina a Bilbaa. Takúto možnosť naznačil na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter prezident Poľského futbalového zväzu (PZPN) a člen výkonného výboru Európskej futbalovej únie (UEFA) Zbigniew Boniek.

Slováci by mali odohrať zápasy v rámci E-skupiny ME v írskom Dubline a španielskom Bilbau. S Poliakmi a Švédmi by sa Slováci mali stretnúť 14., resp. 18. júna v Dubline a so Španielmi by mali hrať 23. júna v Bilbau. Obe mestá spoločne s Mníchovom a Rímom musia UEFA do 19. apríla oznámiť plány týkajúce sa divákov na štadiónoch počas turnaja. Výkonný výbor UEFA sa následne rozhodne, či týmto mestám ponechá právo spolupodieľať sa na usporiadaní podujatia.

V Írsku však momentálne platí jeden z najdlhších lockdownov v Európe a UEFA sa obáva, že tamojšie orgány nebudú schopné do 19. apríla posúdiť, či na zápasy ME v Dubline budú môcť zavítať aj fanúšikovia. Bilbau zasa hrozí odňatie usporiadateľského práva z iného dôvodu. Baskicko podmienilo prítomnosť divákov na štadióne v Bilbau zaočkovaním aspoň 60 % dospelej populácie tohto regiónu, čo sa do začiatku turnaja javí ako nepravdepodobné.

PIATOK:

Európska futbalová únia odmieta blížiace sa EURO bez divákov a aktuálne sa situácia javí tak, že na deviatich z dvanástich hostiteľských štadiónov by byť mohli, aspoň v obmedzenom počte. Tri dejiská však nevedia dať takúto záruku a hrozí im, že sa futbalový vrchol sezóny v nich konať nebude. Správa sa značne týka aj slovenských reprezentantov. Tí by totiž mali 14. júna nastúpiť v Dubline proti Poľsku, o štyri dni neskôr na tom istom štadióne proti Švédom a 23. júna v Bilbau proti domácemu Španielsku. "Ohrozeným" štadiónom je okrem toho írskeho a španielskeho aj nemecký Mníchov.

Štátne autority v týchto troch krajinách nateraz vydali odporučenie, aby sa počas pandémie hralo bez divákov a vypísaný majú vysoký stupeň ohrozenia. Turnaj sa síce začína o viac ako dva mesiace, no UEFA by chcela mať jasno čím skôr. Už skôr sa pritom špekulovalo o možnosti absolvovať celé podujatie len v jednej či dvoch krajinách. Presunutie niekoľkých zápasov z Dublinu do Londýna, z Baskicka do Ríma a z Mníchova do Amsterdamu sa javí ako jednoduché a pravdepodobné riešenie.

"Musíme sledovať zdravotnú situáciu v týchto krajinách. Je nepravdepodobné, že mestá zostanú organizátormi ME bez záruky účasti divákov na tribúnach. Predaj vstupeniek je jedným z najväčších zdrojov príjmov," povedal prezident UEFA Aleksander Čeferin, čím predznamenal značnú komplikáciu pre naše mužstvo. To už má svoj tábor a fungovanie prispôsobené tomu, kde odohrá skupinovú fázu. V podobnej situácii však sú všetky tímy našej skupiny. Vyškrtnutie Mníchova by zase veci skomplikovalo Nemcom, ktorí by namiesto troch domácich duelov mali značne zmenený program.

Pokiaľ by sa tento scenár naplnil, EURO sa uskutoční na deviatich štadiónoch. Konkrétne pôjde o anglický Londýn, azerbajdžanské Baku, dánsku Kodaň, holandský Amsterdam, maďarskú Budapešť, rumunskú Bukurešť, ruský Petrohrad, škótsky Glasgow a taliansky Rím.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora