Články - 18.05.2021 12:00

Nominácia slovenskej futbalovej reprezentácie pred prvým zrazom na EURO2020

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: Huste.tv

Je to tu! Poznáme prvé mená slovenských reprezentantov na záverčný kemp pred futbalovým EUROm 2020. Do rakúskeho Windischgarstenu pocestuje 24 hráčov, nie každý sa však dostane do konečnej nominácie, pretože viacero hráčov má ešte stále klubové povinnosti a na prvý zraz prísť jednoducho nemôžu. 

Konečná nominácia tak bude jasná až po prípravnom zápase s Bulharskom (1. júna o 18.00 h v Riede). V následnej generálke proti Rakúsku (6. júna o 17.30 h vo Viedni) už bude môcť tréner Štefan Tarkovič počítať len s hráčmi, ktorí budú figurovať na 26-člennej šampionátovej súpiske.
    

"Máme za sebou veľmi hektické obdobie. Zmenili sa nám mestá a dejiská zápasov, automaticky sa nám zmenila tréningová báza. Táto nominácia nie je finálna, je to výber na tréningový kemp. Skladba bola ovplyvnená tým, že krajiny ako ČR, USA a Španielsko majú program až do 30. mája a podľa reglementu UEFA sú kluby povinné uvoľniť hráčov až po tomto termíne. Preto sme z tohto dôvodu hráčov z týchto krajín teraz do nominácie nezaradili. Budem sa však snažiť byť v komunikácii aj s hráčmi z týchto klubov," povedal na utorkovej tlačovej konferencii Tarkovič.
    
Reprezentačný tréner tvrdí, že nedorozumenie s Lászlóm Bénesom (FC Augsburg) z prechádzajúceho reprezentačného zrazu je už zabudnuté. "Je to pre mňa uzavretá vec. László je v nominácii. Ak ukáže správny prístup, tak pôjde aj na majstrovstvá Európy. Stále tvrdím, že jediným kritériom pre reprezentáciu bude u mňa výkonnosť hráča," vysvetlil Tarkovič.

Pre mnohých je prekvapením vo výbere meno Erik Jirka, ktorý hráva na krídle v druholigovom španielskom klube CD Mirandés, ale v A-tíme reprezentácie SR ešte len čaká na svoj debut. "Jirka je typologicky pre nás zaujímavý hráč v krídelnom priestore. Má parametre, ktoré nám chýbajú. Nebol som s ním osobne v kontakte, teraz ho chceme konečne vidieť," zhrnul Tarkovič. K účasti stredopoliara Stanislava Lobotku reprezentačný tréner podotkol: "Je po operačnom zákroke, ale od štvrtka posilňuje a začína prípravný program vonku na ihrisku. Je vec diskusie, kedy príde do reprezentácie. V tejto sezóne ho obmedzovali zdravotné problémy, ale má svoju kvalitu. Finálnu nomináciu mu to však ešte nezaručuje."

K záverečnej nominácii, ktorá až o dva týždne uzrie svetlo sveta, Tarkovič doplnil: "Do Petrohradu pôjdeme s 26 futbalistami, tromi brankármi a 23 hráčmi v poli. Ďalší hráči budú pripravení ako náhradníci. Pre každého je záverečná nominácia na ME dôležitá. Budem sa snažiť ju vybrať čo najcitlivejšie a najobjektívnejšie."

Predbežná nominácia Slovenska na ME vo futbale (24 hráčov):
Brankári (3): Martin Dúbravka, Marek Rodák, Dušan Kuciak
Obrancovia (6): Ľubomír Šatka, Peter Pekarík, Tomáš Hubočan, Milan Škriniar, Jakub Holúbek, Denis Vavro
Stredopoliari (12): Matúš Bero, László Bénes, Marek Hamšík, Stanislav Lobotka, Ondrej Duda, Patrik Hrošovský, Juraj Kucka, Vladimír Weiss ml., Tomáš Suslov, Erik Jirka, Lukáš Haraslín, Róbert Mak
Útočníci (3): Michal Ďuriš, Róbert Boženík, Dávid Strelec