Články - 08.06.2021 11:01

Rusov pobúrili provokatívne ukrajinské dresy

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Ukrajinskí futbalisti predstavili dizajn dresov, v ktorom absolvujú európsky šampionát a poriadne ním nahnevali susedov z Ruska. Hneď niekoľkými odkazmi totiž poukazujú na pretrvávajúci vojenský spor a sami sa netaja, že trochou nacionalizmu chcú svojich reprezentantov nahecovať a motivovať, aby podali čo najlepšie výkony v najcennejšom drese. Zostava trénera Andrija Ševčenka bude pozostávať primárne z hráčov domácej ligy, pričom Dynamo Kyjev je zastúpené desiatimi futbalistami a Šachtar Doneck siedmimi. V základnej skupine ich preverí Holandsko, Rakúsko a Severné Macedónsko. Čo však vyvolalo väčší rozruch, sú dresy.

Na ich hrudi sú vyobrazené obrysy ukrajinského územia, ktorého súčasťou je aj polostrov Krym, ktorý obsadili ruskí vojaci a Ruská federácia ho aktuálne považuje za svoj, rovnako aj sporné oblasti Donecka a Luhaňska. Doneckú ľudovú republiku ani Luhanskú ľudovú republiku však Európa oficiálne neuznala a Ukrajinci sa ich nezvdávajú. Na drese sa rovnako vyníma aj vojenský pozdrav "Sláva Ukrajine, sláva hrdinom!" ktorý bol pôvodne štandardným znakom miestnej armády, no počas konfliktu s Ruskom bol často zneužívaný miestnymi nacionalistami a jeho história siaha do obdobia II. svetovej vojny.

Viacerí ruskí politici aj ministerstvo zahraničných vecí dresy svojho rivala kritizujú, označujú ho za politizovanie športu, prípravu pôdy pre rozsiahlejší konflikt či politickú provokáciu. Ukrajina však dresy riadne a včas predložila na schválenie UEFA, ktorá voči nim nemala žiadne výhrady a odobrila ich používanie. Tieto dva tímy by sa teoreticky mohli stretnúť vo štvrťfinále turnaja. V oboch prípadoch by však bola účasť v tejto fáze prekvapením a šlo by o veľmi silnú zhodu okolností. Tú by podporil predpoklad, že jedno z mužstiev svoju základnú skupinu vyhrá a druhé v nej obsadí druhú priečku. Následne by ešte obaja museli vyhrať svoj osemfinálový zápas.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora