Články - 12.06.2021 14:51

Kauza okolo kľačania a bučania - ignoranti alebo apolitici?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Veľmi diskutovanou záležitosťou počas EURO 2021 je aj predzápasové kľačanie a ďalšie politické prejavy. Tie sa dlhodobo futbalu nevyhýbajú a z času na čas sa objaví provokácia s vlajkou, nevhodná oslava gólu a relatívne čerstvú kontroverziu vyvolali aj ukrajinské šampionátové dresy, z ktorých po ruskom proteste musí byť odstránený nacionalistický slogan. Veľkou témou je aj predzápasové pokľaknutie, ktoré poukazuje na pretrvávajúci problém rasizmu a mnohé národné tímy sa pred úvodným výkopom položia na jedno koleno. Niekoľko športovcov tmavej pleti však kritizuje, že sa z "kneelingu" stala imidžová záležitosť, ktorá stratila svoju myšlienku a niektoré mužstvá ho odmietajú. Predzápasové pokľaknutie odmietla Česká republika, ktorá pred duelmi volí ukázanie na na UEFA nášivku "Respect".

V Maďarsku sa na kľačiacich Írov z tribún dokonca bučalo. Budapešť je pritom jedným z dejísk majstrovstiev Európy a zahrajú si tam výbery Portugalska či Francúzska. "Politika nemá v športe čo hľadať. Maďarsko nikdy nebolo otrokárskou krajinou, preto nemôžeme cítiť morálnu záťaž, ktorú cítia také krajiny," hájil premiér Viktor Orbán tento prejav fanúšikov. Maďari, podľa neho, kľačia len pred Bohom, svojou vlasťou a osobou, ktorú žiadajú o ruku. Inak však veci vidí napríklad Rio Ferdinand. Bývalý anglický reprezentant a legenda Manchestru United hovorí, že takto sa prejavujú málo vzdelaní jedinci. "Je to súčasť problému a títo ľudia sa potrebujú dovzdelať. Je tu množstvo hlúpych ľudí, ktorí sa vyhovárajú na politické dôvody a potom pri podobných momentoch bučia," kritizoval pre britskú tlač.

Konfrontácií medzi krajinami, ktoré predzápasové pokľaknutie vnímajú inak, bude na turnaji pravdepodobne veľa. Väčšina ich zápasov sa pritom odohrá na neutrálnej pôde, čiže pred divákmi, ktorí môžu mať na vec tretí pohľad. UEFA, na rozdiel od Olympijského výboru, nevydala oficiálne stanovisko k tomuto prejavu a z viacerých strán bola vyzývaná, aby nechala veciam voľnosť a nerobila zbytočne radikálne rozhodnutia. Veriť sa tak bude v princíp "ži a nechaj žiť". Pokiaľ tím pred zápasom kľakne, nik by mu nemal dávať najavo odpor voči tomuto rozhodnutiu. To isté by malo platiť aj pre tímy, ktoré ostanú pred úvodným výkopom na nohách.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora