Články - 18.06.2021 10:58

UEFA si posvieti na Francúzov pre dohranie zápasu Pavarda

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Prebieha 58. minúta zápasu Nemecko - Francúzsko a obranca Benjamin Pavard inkasuje nebezpečný úder do hlavy po súboji s Robinom Gosensom. Na nohy sa vracia až po niekoľkých desiatkach sekúnd, a to za podpory zdravotníkov. Spoluhráči zdanlivo apelujú, aby bol vystriedaný, no on odbieha za postrannú čiaru a o chvíľu sa pýta naspäť na trávnik. Zápas potom dohral až do záverečného hvizdu. V 80. či 90. rokoch by sa k tomuto momentu nik nevrátil, no bezpečnostné protokoly a ochrana hráčov sa odvtedy výrazne pohli vpred a všetko nasvedčuje tomu, že francúzsky tím nekonal správne.

Samotný 25-ročný bek priznal, že zhruba desať až pätnásť sekúnd bol knokautovaný a nevedel o sebe. Nebezpečenstvo otrasu mozgu sa snáď ani nedá ilustrovať na lepšom príklade a Pavard ani po postavení nevyzeral tak, že je pripravený na rýchly návrat do hry. Incidentom sa už zaoberá UEFA, podľa ktorej Francúzsko rozhodne nesplnilo podmienky bezpečnostného protokolu pri podobných situáciách a podobný názor zastáva aj organizácia Fifpro, zastupujúca práva futbalistov. Tá minulý týždeň presadila Chartu otrasu mozgu, ktorej implementáciu do postupov zdravotníkov považuje za mimoriadne dôležitú. Práve na jej popud sa začína nebezpečné počínanie francúzskeho tímu vyšetrovať.

Hoci Pavardovo zranenie malo šťastný koniec a hráč Bayernu Mníchov pravdepodobne bude k dispozícii pre sobotný zápas proti Maďarsku, prijaté riziko bolo priveľké a neakceptovateľné. Po sprísnení podobných pravidiel volajú dlhodobo aj osobnosti ľadového hokeja či amerického futbalu a na mládežníckej úrovni v Amerike už boli prijaté striktné opatrenia, podľa ktorých by hráč po podobnom údere do hlavy nesmel pokračovať, ani pokiaľ by si bol akokoľvek istý svojím stopercentným zdravotným stavom. Keďže Pavardovo zranenie prišlo len tri dni po oživovaní Christiana Eriksena, je vytvorená pôda pre striktné pravidlá aj vo futbale.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora