Články - 21.06.2021 14:01

Slováci sa sťahujú cez celú Európu, čaká ich odlišná klíma

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/sita

Po dvoch vystúpeniach v ruskom Petrohrade sa slovenský národný futbalový tím presúva do španielskej Sevilly. Vzdialenosť viac ako štyritisíc kilometrov nie je špecifikom len pre základnú skupinu F, ale podobné cestovanie medzi Rímom a Baku musia absolvovať mužstvá z A-skupiny, polovičné tímy z "céčka" medzi Bukurešťou a Amsterdamom. Naopak, celé dianie základnej skupiny D sa odohráva v britských mestách Glasgow a Londýn. Prijateľná vzdialenosť je aj medzi Budapešťou a Mníchovom, ktoré spoločne hostia nabitú skupinu F. Na výhovorky však zverenci Štefana Tarkoviča nemajú čas ani priestor a po prehre so Švédskom 0:1 sa musia pripraviť na duel s papierovým favoritom skupiny.

Španielsko pritom výkonmi zatiaľ neoslňuje a po bezgólovej remíze so Švédskom pridalo nerozhodný výsledok aj proti Poliakom. "Držia loptu celých 90 minút, niekedy aj viac, treba využiť príležitosť ísť do protiútok vždy, keď sa dá, lebo veľa ich nemusí byť. Taký je futbal proti Španielom," podelil sa o svoje dojmy pred stredajšou konfrontáciou obranca Tomáš Hubočan. Tlaku či strachu z dôležitosti posledného zápasu sa nebojí. Taká bola slovenská situácia aj pri predošlých dvoch šampionátových účastiach. "Postup sme si vybojovali vždy v poslednom zápase skupiny, dosiahli sme v ňom výsledok, aký sme potrebovali. Takže do tretice všetko dobré," verí skúsený zadák.

Okrem futbalu sa treba pripraviť aj na náročnú klímu. Teplota sa môže šplhať ku 40 stupňom Celzia, v Seville navyše v týchto dňoch cítiť vysokú vlhkosť a to na deväťdesiatminútový boj rozhodne nie sú ideálne podmienky. "Dal som hráčom kratšiu prednášku, ako sa s tým čo najlepšie vyrovnať. Teda pitný režim a prečo sme zvolili práve také iontové nápoje, aké sme zvolili, prečo ľahší dres, ako ochladiť organizmus," povedal pre web Slovenského futbalového zväzu lekár Ján Baťalík. Čo ešte môže hrať rolu, je domáce prostredie a publikum, ktoré bude španielsky tím hnať vpred. Duel s Poľskom sledovalo na tribúnach bez mála 12 tisíc priaznivcov.