Články - 22.06.2021 18:24

Pomalí a predvídateľní. Španieli zbierajú množstvo kritiky

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Náš tretí súper na futbalovom európskom šampionáte je Španielsko a my budeme veriť, že nepôjde o naše posledné turnajové vystúpenie. Slováci teoreticky v základnej skupine stále môžu obsadiť akúkoľvek pozíciu a po zápase so Švédskom sa im za prílišnú opatrnosť a ustráchanosť dostalo početnej kritiky. Lepšie však na tom nie je ani tím Luisa Enriqueho, ktorý bol papierovým favoritom na skupinové prvenstvo, no dvomi remízami je zatiaľ ďaleko za očakávaniami. Zahraniční experti opisujú španielsku hru ako pomalú, pasívnu, predvídateľnú a bez iskry.

Španieli v rokoch 2008 až 2012 vyhrali tri šampionáty po sebe, prím zároveň hrali kluby La Ligy a obdobie ich dominancie pritom nie je až takou vzdialenou minulosťou. Teraz sú na pokraji vypadnutia a postup im zaistí len víťazstvo nad Slovákmi. Tréner to vysvetľuje ako nedostatok šťastia. Hoci veci robia dobre, neprichádza za ne ovocie. "Nik nás nemôže kritizovať za nedostatočnú snahu. Môžu nám vyčítať veľa vecí, ale intenzitu naozaj nie. Motivácia nášho tímu je nespochybniteľná," hlási Luis Enrique. Odborníci uňho vidia snahu praktizovať štýl hry, ktorý nadväzuje na minulé desaťročie, kedy si dovolili dokonca hrať bez útočníka. Súčasné mužstvo však nemá Xaviho, Iniestu ani Fabregasa, s ktorými si to mohli dovoliť.

V prvých dvoch kolách štatistiky uvádzali 76 respektíve 85 percent držania lopty. Za tých 140 minút s loptou na vlastných kopačkách však prichádza minimum nápaditých myšlienok, ktoré by nudné kombinácie zmenili na góly. "Futbal je stále fyzickou hrou. Carles Puyol, Sergio Busquets či Sergio Ramos vo vás vyvolávali rešpekt ako z bojiska. Súčasný tím má veľa technických talentov, ktorí vedia, ako pracovať s priestorom, ale už nevzbudzujú rešpekt. Súperi tak už pri rozcvičke cítia, že majú šancu," vyjadril sa Jürgen Klinsmann o súčasnej zostave.

Štatisticky pritom "La Furia Roja" vyslala už 29 streleckých pokusov, čo vôbec neznie zle. Gólom však skončil jediný, a to zblízka doťuknutá lopta Álvara Moratu do poľskej siete. Nechýbalo pritom veľa a zásah by neplatil pre ofsajd. "Španielsko má stále dostatok kvalitných futbalistov. Nemyslím si, že je to tím bez hviezd, ako hovoria niektorí ľudia. Chýba však útočník, ktorý bude šance zakončovať a premieňať. Čo sa týka stredu poľa, je to asi najslabšia záloha, akú si kedy v Španielsku pamätám," poznamenal vo vysielaní BBC Micah Richards.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora