Články - 22.06.2021 20:01

Páska je v poriadku, dúhové nasvietenie štadióna UEFA zakázala

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Nemecký reprezentačný brankár Manuel Neuer bol predmetom disciplinárneho konania UEFA. Tá totiž futbalistom zakazuje nosenie akýchkoľvek politických odkazov na dresoch, pod nimi či na rôznych doplnkoch. Kapitán Nemecka napriek tomu skupinové duely chytá s páskou v dúhových farbách. Nejde pritom o vyslovenú raritu a v mnohých ligách ju vídať často a pravidelne. Na medzištátnej scéne sa však na podobné veci hľadí trochu inak. Nemecko navyše vo svojom manifeste ide ešte ďalej a posledný zápas skupinovej fázy proti Maďarsku chcelo odohrať na štadióne, ktorý bude nasvietený v dúhových farbách. Voči nápadu sa ohradil súper a UEFA mu dala za pravdu.

"UEFA je politicky a nábožensky neutrálnou organizáciou. Keďže táto požiadavka má špecifický politický kontext, smerujúci k maďarskému parlamentu, musíme žiadosť zamietnuť," uvádza sa v oficiálnom rozhodnutí. Pri riešení rodáka z Gelsenkirchenu pritom bola použitá presne opačná rétorika, podľa ktorej je dúha symbolom diverzity a rôznorodosti, nie patentovaným symbolom konkrétnej politickej organizácie. Vysvietenie mníchovskej arény pre zápas s Maďarskom však je považované za politickú provokáciu, preto mu bolo zamedzené.

Maďarsko na diplomaticko-politickej scéne rozhodne nevystupuje liberálnym spôsobom a počas dvoch domácich zápasov bolo kritizované za piskot počas hymny súpera aj opičie zvuky na hráčov tmavej pleti. Kompetentné orgány si tak na budapeštiansku kulisu museli posvietiť presne z opačnej stránky veci ako na Neuera a nemecký tím. Oficiálne boli teda dúhové svetlá zakázané, kapitánska páska v tejto farbe však je povolená. Očakávať sa preto dá, že "Nationalelf" akúsi šalamúnsku kompromisnú demonštráciu pred duelom predsa predvedú.