Články - 23.06.2021 20:04

Chytená penalta, dva vlastné góly. Slovensko vypadáva po debakli

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/Twitter

Pred tretím kolom európskeho šampionátu boli v skupine E v hre o postup všetky štyri mužstvá. Španielsko sa na tretí pokus dočkalo šampionátového víťazstva a odskákal si to práve slovenský tím. V súbežne hranom zápase sa konfrontovali Švédi s Poliakmi a severania nenašli premožiteľa ani v treťom skupinovom zápase. Kvalitu svojej defenzívy síce naplno neosvedčili, no víťazstvo 3:2 ich usadilo na prvom mieste, zatiaľ čo náš severný sused získal jediný bod, a to stačilo len na konečnú štvrtú priečku.

Na atletickom štadióne Estadio La Cartuja v Andalúzii vyslali domáci Španieli na Slovensko 17 streleckých pokusov plus jeden z bieleho bodu. Aktívny vstup zverencov Luisa Enriqueho bol odmenený získanou penaltou po desiatich minútach hry, no Hromadov faul Álvaro Morata z bieleho bodu nepotrestal a Martin Dúbravka vystihol jeho strelu, letiacu po jeho pravici. Bezgólový stav udržal do 30. minúty, kedy si loptu sám nešťastne zrazil do brány po chybnej rozohrávke Šatku a tvrdej strele Pabla Sarabiu do brvna. Tesne pred prestávkou kopali Španieli rohový kop a po jeho nedôraznom odvrátení si svoj španielsky reprezentačný strelecký účet otvoril zadák Aymeric Laporte, rodák z Francúzska. Po zmene strán naše konto zaťažil ešte Pablo Sarabia, efektne Ferran Tores a vlastným gólom Juraj Kucka. Prehrali sme 0:5, utŕžili sme najväčší debakel na tohtoročnom Eure a s turnajom sa lúčime.

Duel Švédska s Poľskom bol typickejšou bitkou, hodnou záverečného hracieho dňa skupinovej fázy. Prvý polčas priniesol jedinú presnú strelu na každej strane, no severania tú svoju premenili. Aj druhý turnajový gól tohto mužstva strelil Emil Forsberg, krídelník RB Lipsko, a ten istý muž po hodine hry strelil aj gól na 2:0. Poliaci rýchlo prišli s odpoveďou a po nej aj s vyrovnaním na 2:2, vďaka najväčšej hviezde svojej ofenzívy. Znižoval a vyrovnával Robert Lewandowski, ale v závere potrebovali Poliaci skórovať ešte raz a pri vabanku tretí raz inkasovali. Švédi za ostatných osem reprezentačných zápasov inkasovali len tri góly. Poliaci ich impozantnú bilanciu mierne pošramotili, ale nebolo im to nič platné. Počas 90 minút hry pripravili šesť zakončení do priestoru troch žrdí Robina Olsena, no prehrali 2:3.

Pred večerným programom Euro 2020 tak ostalo minimum neurčených osemfinálových dvojíc. Slováci napriek tretiemu miestu do vyraďovacej fázy nepostúpia, za čo môže hrozivé skóre 2:7. Víťazom tohto "éčkového" zoskupenia je Švédsko, ktoré narazí na Ukrajinu, kým Španieli nastúpia v atraktívnom zápase proti Chorvátom.