Články - 28.06.2021 15:07

Český postup medzi najväčšími prekvapeniami tohtoročných ME

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Instagram

Českí futbalisti v nedeľnom osemfinálovom zápase proti Holandsku zariadili jedno z najväčších prekvapení tohtoročného šampionátu. Nabudených a odhodlaných Holanďanov zdolali 2:0, postúpili medzi osem najlepších mužstiev turnaja a keďže najbližšie narazia na Dánsko, pri podobnom hernom prejave vôbec nie je nereálna účasť v semifinále. Futbalová verejnosť, odborníci ani bookmakeri pritom tímu Jaroslava Šilhavého vôbec neverili a pred úvodným výkopom vypisovali na našich susedov kurzy na úrovni 6,00. V 55. minúte však šiel pod sprchy Matthijs De Ligt a Česi presilovú hru nekompromisne využili.

Za doterajší priebeh turnaja ide o druhé najneočakávanejšie víťazstvo. Prvenstvo v tomto smere drží fínsky tím, ktorý prehovoril do postupovej matematiky základnej skupiny B vďaka výhre nad Dánskom 1:0. Pokiaľ by tipér pred týmto zápasom veril tímu z krajiny tisícich jazier, zarobiť si mohol jedenásťnásobok vkladu. Duel výrazne ovplyvnil kolaps Christiana Eriksena, ktorého priamo na trávniku oživovali a jeho spoluhráči sa tak pochopiteľne nedokázali na zvyšok stretnutia skoncentrovať. Dáni však nakoniec vybojovali postupovú druhú priečku v skupine, kým tretí Fíni do vyraďovacej fázy neprenikli.

Špecialistami na remízové prekvapenia sú zatiaľ Maďari. Tým snáď v skupine smrti neveril vôbec nik, avšak namiesto antifutbalu a betónovania sa odhodlali k ofenzívnej a veľmi sympatickej hre. Jej výsledkom boli dve remízy s európskymi gigantmi. Po budapeštianskej deľbe bodov s Francúzskom po výsledku 1:1 prišiel, podľa stávkových kancelárií, ešte väčší šok. To bola mníchovská remíza v priamom boji o postup zo skupiny. Tím Marca Rossiho dokonca dvakrát viedol, no výsledok 2:2 bol nakoniec nepostupový. Maďarské víťazstvo pritom bolo bookmakermi vyhodnocované kurzom približne 20,20, remíza 10,00. Medzi papierové prekvapenia sa zaradili aj nerozhodné výsledky Španielska s Poľskom a Anglicka so Škótskom. V oboch prípadoch bol favorit určený jasne a pokiaľ niekto na tikete zapísal Xku, možná výhra mu vzrástla päťnásobne.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora