Články - 28.06.2021 20:49

Holandské červené karty na ME sú výrazne spojené s Českom

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv

Holandská futbalová reprezentácia nečakane vypadla v osemfinále Majstrovstiev Európy po súboji s Českom. Druhý polčas výrazne poznačila najprv nepremenená tutovka Donyella Malena, no následne hlavne červená karta obrancu Matthijsa de Ligta. Práve na európskom šampionáte obdržali Holanďania štvrtú červenú kartu v histórii, pričom vždy sa tento počin spájal s českou reprezentáciou.

Prvé dve červené karty obdržalo Holandsko v semifinálovom zápase ME 1976, keď nestačilo na Československo a prehralo 1:3 po predĺžení. Prvým vylúčeným hráčom bol síce Jaroslav Pollák, no o pár minút neskôr ho nasledoval Johan Neeskens. V druhom predĺžení sa predčasne porúčal z trávnika aj Wim van Hanegem, a tak sa Československo napokon prebojovalo do finále šampionátu, v ktorom zdolalo NDR v penaltovom rozstrele po pamätnom zakončení Antonína Panenku.

Tretím vylúčeným Holanďanom na Majstrovstvách Európy je John Heitinga. Niekdajší obranca Oranjes obdržal červenú kartu v súboji základnej skupiny EURO 2004 proti Česku, pričom tým výrazne pomohol našim severozápadným susedom k zisku troch bodov. Nateraz posledným držiteľom červenej karty na európskom šampionáte v drese Holandska zostáva Matthijs de Ligt. Obranca Juventusu bol poslaný pod sprchy na začiatku druhého polčasu, čo uľahčilo Čechom cestu za postupom do štvrťfinále EURO 2020.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora